Bangladéš

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Bangladéš
Bangladéšská lidová republika
গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ
Gana Prajātantrī Bānglādesh
Ganapradžátantrí Bángládéš
Flag of Bangladesh.png  Coat of arms of Bangladesh.png
Bangladéšská vlajka   
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Bangladéšská hymna – Ámár šónár Bánglá
(Mé zlaté Bengálsko)
Geografie
Bangladesh (orthographic projection).png
Hlavní město: Dháka
Rozloha: 144 000 (93. na světě)
z toho 7 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Keokradong (1230 m n.m.)
Časové pásmo: +6
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 148 265 772 (7. na světě)
Hustota zalidnění: 1023 (12. na světě)
HDI: 0,524 (střední)
Jazyk: bengálština (úřední), angličtina
Náboženství: muslimové 83%, hinduisté 16%,
jiní 1% (1998)
Státní útvar
Státní zřízení: parlamentní republika
Měna: bangladéšská taka (BDT)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: BD
Telefonní předvolba: +880
Národní TLD: .bd

Bangladéš, oficiálním názvem Bangladéšská lidová republika (bengálsky গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ), je stát v Jižní Asii. Jeho sousedy jsou Indie a Myanmar. Hlavním městem je Dháka Původní název pro toto území je Bengálsko. S počtem obyvatel 148 milionů se tato chudá rozvojová země řadí k nejlidnatějším státům na světa. Oficiálním jazykem je bengálština. Většina obyvatel vyznává islám.

Obsah

Přírodní podmínky

Území leží v deltě řek Gangy a Brahmaputry, které přinášejí úrodné náplavy, ale také ničivé záplavy. Jižní část země leží na pobřeží Bengálského zálivu. Jediným místem, kde se povrch zvedá, jsou Čittágongské hory na severovýchodě země. Podnebí ovlivňují monzuny, přinášející pravidelné a vydatné srážky. Velice časté jsou ničivé povodně a tajfuny, které pravidelně připravují místní obyvatele o obydlí. Země je odkázána na mezinárodní potravinovou pomoc.

Správní členění

Správní oblasti v Bangladéši.

Bangladéš se dělí na 6 oblastí (bengálsky বিভাগ bibhága, pl. বিভাগে bibhágé, anglicky division.)

Historie

Hlavní článek: Dějiny Bengálska

Bangladéš znamená bengálská země či Bengálsko. Ve 4. století tvořila součást říše Maurjů. Později byla součástí Indie. Od 13 století se zemí velice rychle šíří islám. 1760 se stalo Bengálsko britskou kolonií, ve které vládli hinduističtí vládci. To zvyšovalo napětí mezi muslimy a hinduisty v zemi. V roce 1905 bylo Bengálsko rozděleno na západní hinduistickou a východní muslimskou část. Rozdělení se setkalo s odporem, a tak bylo Bengálsko v roce 1915 opět sjednoceno.

V roce 1947 nechali Britové Britskou Indii svému osudu. Bengálsko bylo opět rozděleno podle náboženství. Hinduistický západ připadl Indii a muslimský východ se stal, pod názvem Východní Pákistán, součástí Islámské republiky Pákistán. Západní Pákistán byl vzdálen od Východního přes 1500 km. v roce 1970 vyhrála volby Lidová fronta, která prosazovala autonomii Bengálska. Pákistánská vláda ale autonomii nezavedla a místo toho poslala do východního Bengálska své vojsko. Vypukla občanská válka, kterou s pomocí Indie a SSSR východní Bengálsko vyhrálo a v prosinci 1971 byl vyhlášen samostatný stát Bangladéš. Prvním premiérem se stal vůdce Lidové ligy šejch Mudžíbur Rahmán. Ten byl v roce 1975 při převratu zavražděn. Další období je charakteristické velkým množství převratů, které se neobešly bez násilností, které lze považovat za občanskou válku. Výjimečný stav byl zrušen až v roce 1991. Dnes je oblast v relativním klidu. Západní Bengálsko bylo relativně ušetřeno násilností a je dodnes součástí Indie.

Ústava stanovuje Bangladéš jako stát s parlamentní vládou, kterou má vést volený premiér. Dlouhé období výjimečného stavu ale znemožnilo toto uspořádání státu uskutečnit.

Bengálci tvoří drtivou většinu populace Bangladéše. Obyvatelé jsou z 87% muslimové. Je tu velká menšina hinduistů (asi 12% obyvatelstva). Asi 75% obyvatelstva žije na venkově. Bangladéš má nejvyšší hustotu zalidnění na světě (pokud nepočítáme městské státy jako je Singapur či Vatikán). Je to asi 800 obyvatel na km2.

Hospodářství

Relativně vysoké výnosy zemědělství neuživí vysoký přírůstek obyvatel. Podvýživa je běžným jevem. Země patří k nejchudším na světě. Hlavními plodinami jsou rýže, kukuřice, pšenice a čaj; z technických plodin bavlník a juta, ze které se vyrábí pytlovina. Chová se drůbež a vodní buvoli; rybolov. K dopravě se používá říčních veletoků. Železnice a silnice jsou ve špatném stavu.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bangladéš
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace