Brahmaputra

Z Multimediaexpo.cz


Brahmaputra (hindsky ब्रम्हपुत्र, anglicky Brahmaputra River, ásámsky ব্ৰহ্মপুত্ৰ, bengálsky ব্রহ্মপুত্র, čínsky 雅鲁藏布, tibetsky Jarlung Cangpo, v sanskrtu ब्रह्मपुत्र znamená syn boha Brahmy) je řekaČLR (v Tibetské autonomní oblasti), Indii (státy Arunáčalpradéš, Ásám) a Bangladéši. V Tibetu se řeka nazývá Jarlung Cangpo, případně jen Jarlung či Cangpo; v oblasti, kde protíná Himaláje se jí říká Dihang a v Bangladéši Džamuna . Co se týká průtoku, tak dohromady s Gangou zaujímá 3. místo na světě po Amazonce a Kongu. Je 2 900 km dlouhá. Povodí má rozlohu 935 000 km². Včetně Gangy má povodí rozlohu 2 055 000 km².

Obsah

Průběh toku

satelitní snímek povodí

Zdrojnicemi Brahmaputry je několik řek, které stékají ze severních svahů Himalájí a jižních svahů hřbetu Kailas. Do jednoho koryta se slévají v oblasti vesnice Ombu (nadmořská výška okolo 4 860 m). Odtud protéká v délce více než 1 100 km paralelně s Himalájemi po dně dlouhého údolí šířkového směru. Přijímá mnoho přítoků, které jsou napájeny především tajícími vodami. Sklon osy tohoto dlouhého údolí není velký a proto zde řeka teče převážně pokojně a je v těchto místěch splavná pro místní lodní dopravu. Pod ústím přítoku Džamdy na úrovni 95° východní délky řeka protíná výběžky hřbetu Tangla a Himalájí hlubokými soutěskami. Má divoký tok, vytváří mnohé peřeje a v některých místech řítí dolů kaskádami bystřin a nevysokých vodopádů v hlubokých soutěskách. Na tomto úseku se v délce 400 km nazývá Dihang. V oblasti vesnice Pasighat vtéká do Ganžské roviny a teče podél jižních úpatí Himalájí. Představuje zde obrovskou vodní tepnu, která pokojně plyne po dně široké doliny v nestálém korytě. Rozděluje se zde na ramena a průtoky a vytváří tak velké množství ostrovů. Největší je Madžuli, který je 70 km dlouhý a 15 km široký. Obtéká hory Asamu a vytváří velký zákrut a obrací se zpět na jih a slévá se s Gangou. Společné koryto obou řek ústí do Bengálského zálivu estuárem. Delta Gangy a Brahmaputry, která se také nazývá Bengálská delta má rozlohu 80 000 km² a má velmi složitou skladbu.

Přítoky

Nejvýznamnější přítoky jsou zleva Nau, Čorta-Tsangpo, Paga-Tsangpo, Džiču, Džamda, Luhit a Kapili a zprava Njangču, Subansiri, Kameng, Manas a Tista.

Vodní stav

Vodnatost řeky v zimě prudce klesá, poté zase roste na začátku tání sněhu na jaře prudce se zvyšuje v létě v důsledku tání sněhových polí a ledovců na horách a vydatných srážek způsobených monzunovými deštiGanžské rovině a v Himalájích. Průměrný roční průtok je 12 000 m³/s. V létě při nejvyšším stavu vody přesahuje 15 000 m³/s a v zimě klesá na 4 000 m³/s. Vzestupy úrovně hladiny na dolním toku dosahují 10 až 12 m a nezřídka jsou doprovázeny povodněmi.

Využití

Voda z řeky se široce využívá na zavlažování. Brahmaputra je splavná do vzdálenosti 1 290 km od ústí. V Tibetu je místní lodní spojení na člunech. Na části řeky, který se nazývá Dihang, není vodní doprava možná. Hydroenergetické zdroje řeky jsou obrovské, zvláště v místě, kde protíná Himaláje, ale jsou minimálně využívané. V jejím povodí se nachází hydroelektrárna Kvítek světla, která byla vybudována v roce 1957 pro zásobování vodou hlavního města Tibetu Lhasy. Největší města na řece jsou Šigacze (Čína), Dibrugarh, Tezpur, Guvahati, Dhuburi (Indie).

Literatura

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brahmaputra