Štýrský Hradec

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Radnice ve Štýrském Hradci (2016)

Štýrský Hradec (německy Graz, slovinsky Gradec), hlavní město Štýrska, je se svými 287 000 obyvateli druhým největším městem Rakouska. Historické centrum Štýrského Hradce bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, tedy o rok dříve, než historické centrum Vídně. Hlavním symbolem a jakýmsi poznávacím znakem Štýrského Hradce je Schlossbergzámecký vrch s hodinovou věžípevností, jejíž základy pocházejí již z 9. století. Graz je znám také jako město studentů, neboť na 6 univerzitách tu studuje na 50 tisíc vysokoškoláků ze všech koutů světa. Ve městě panuje teplé klima, které sem ze středomoří přivádí vzdušné proudy - tzv. fény. Ve městě se koná hudební festival Jazz Sommer (probíhá každoročně od poloviny července do konce prvního týdne v srpnu) a festival pouličních divadelních souborů La Strada (přelom července a srpna). Festivaly jsou vydatně podporovány městem a vstupné se vybírá pouze na některá představení. V roce 2003 byl Graz vyhlášen hlavním městem evropské kultury.

Obsah

Historie

První sídlo na místě dnešního Štýrského Hradce postavili již Římané. Později tu obyvatelé příbuzní s dnešními Slovinci postavili malý hrad - „Gradec“. Dnešní německý název „Graz“ byl poprvé užit v roce 1128 za vlády vévodů Babenbergských. Zejména pod vládou Habsburků Štýrský Hradec skvétal jako významné obchodní centrum a v roce 1281 mu císař Rudolf I. udělil zvláštní privilegia. Habsburkové z místního opevnění kontrolovali území dnešního Štýrska, Korutan, částí severní Itálie a Slovinska až po Terst. Sídlo tu měl i Ferdinand II., který se po korunovaci na císaře (1619) přestěhoval do Vídně. V průběhu 16. století tu byla vybudována univerzita, renesanční Zemský dům a také hodinová věž. Město muselo staletí čelit nájezdům Turků a od roku 1797 armádě Napoleona. Štýrský Hradec a zejména pevnost Schlossberg v bojích prokázaly svoji ohromnou sílu, když úspěšně čelili 8 velkým ofenzivám. Po dobytí Vídně musel automaticky kapitulovat i Štýrský Hradec. Francouzi rozbořili a zničili řadu památek. Symbol města – hodinovou věž však obyvatelé města natolik zbožňovali, že za její ponechání v původním stavu zaplatili Francouzům obrovskou sumu peněz. Další demolice město zažilo ve 2. světové válce, kdy bylo srovnáno se zemí 16 % všech budov.

Památky

Hodinová věž
Zemský dům (2015)
Malovaný dům (2015)
Farní kostel Stadtpfarrkirche (2015)

Partnerská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Štýrský Hradec
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Graz
Rakousko  Rakouské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Hallstatt-Dachstein v SalzkammergutNeziderské jezero • Salcburk • Schönbrunn • Štýrský Hradec • VídeňWachauHorská dráha Semmering

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace