Kurský záliv

Z Multimediaexpo.cz


Kurský záliv, případně též Kuronský záliv nebo Kuršský záliv (litevsky Kuršių marios, rusky Куршский залив) či Kurská zátoka[1][2] je záliv - laguna u jihovýchodního pobřeží Baltského moře u břehů Ruska (Kaliningradská oblast na jihu) a Litvy (kraj Klajpeda na severu). Jméno pochází podle starého baltského národa Kuronců). Rozloha zálivu je 1610 km². Je 93 km dlouhý a průměrně 17,3 km široký. Hluboký je průměrně 3,7 m a maximálně 7 m. Od moře je oddělen Kuronskou kosou. Na severu je Klajpedským průlivem širokým 390 m spojen s mořem. Do zálivu ústí řeka Němen svou deltou. V zimě záliv zamrzá na přibližně 80 dní, v létě má voda na povrchu teplotu až 25 °C.

Obsah

Fauna

Záliv je důležitou rybářskou oblastí. Základní průmyslové ryby jsou kapři, podoustve, candáti, cejni, korušky, úhoři. Na východním břehu je biologická stanice (sledování a kroužkování ptáků).

Osídlení pobřeží

Na břehu leží obce (Litva): Klajpeda (čtvrť Smiltynė), Neringa (její součásti: Nida, Preila, Pervalka, Juodkrantė) - na Kuršské kose, Klajpeda (jižní část města), Dreverna, Kintai, Lūžgaliai,Svencelė Šturmai, Ventė a Uostadvaris (Který je na břehu ostrova Rusnė (největší z mnoha ostrovů, tvořících deltu řeky Němen, která nese své vody svými mnoha rameny - již pod jiným názvem - do Kuršského zálivu od východu)(protilehlý břeh). Dále: (Kaliningradská oblast): Morskoje, Rybačij, Djuny, Lesnoj(Lesnoje), Zelenogradsk - na Kuršské kose Verbnoje, Zalivino, Polessk, Bělomorskoje, Krasnoje, Razino, Golovkino a Prochladnoje (Jižní a východní břeh zálivu náležící nyní Kaliningradské oblasti.

Reference

  1. Atlas světa. Praha : Euromedia Group k. s., 2005. 346 s. ISBN 80-242-1451-2. S. 39, 308.  
  2. Školní atlas světa. Praha : Kartografie Praha, 1989. 136 s. ISBN 80-7011-095-3. S. 94, 122.  

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kurský záliv