IBM Personal Computer

Z Multimediaexpo.cz

IBM Personal Computer (Osobní počítač IBM, též IBM PC) je v informatice označení pro původní verzi počítače, který byl později označován jako IBM PC kompatibilní. Počítač, jenž byl představen pod modelovým číslem 5150 12. srpna 1981, byl vytvořen týmem inženýrů a designérů pod vedením Dona Estridge z IBM Vstup Systems Division v Boca Raton na Floridě.

Termín „osobní počítač“ (stejně jako „mikropočítač“ a „domácí počítač“) se používal již před rokem 1981. Tento název charakterizovala firma Xerox PARC svým počítačem Xerox Alto v roce 1972. Vzhledem k úspěchu osobních počítačů IBM označuje od té doby termín „PC“ mikropočítač, který měl byl kompatibilní s produkty IBM PC.

Původ

Původní řada počítačů byla součástí strategie IBM, jak se dostat do malého trhu s počítači, kterému vévodilo Commodore PET, Atari 8, Apple II, Tandy Corporation TRS-80 a různé počítače se systémem CP/M. IBM 5100 bylo označení pro první stolní mikropočítač, který byl zaveden v roce 1975. Jednalo se o kompletní systém s vestavěným monitorem, klávesnicí a pamětí pro ukládání dat. Stroj byl velmi drahý (až 20 000 dolarů). Navíc byl speciálně navržen pro profesionální a vědecké řešitele problémů a ne pro firemní uživatele nebo fandy. Poprvé byla PC sestava představena v roce 1981 a jmenovala se IBM 5100.

Proto IBM nechtělo jít klasickou cestou, jako ostatní společnosti. Sestavila proto speciální tým s oprávněním obejít klasické postupy uvnitř společnosti, jehož cílem bylo dostat v omezeném čase rychle něco levného a dostatečného na trh. Tento projekt dostal krycí jméno „Project Chess“ (šachy) a byl přidělen do IBM Entry Systems Division v Boca Raton na Floridě. Tým se skládal z dvanácti lidí, byl veden Donem Estridgeem a šéfdesignerem Lewisem Eggebrechtem. Počítač vyvíjeli přibližně rok. K dosažení tohoto cíle se rozhodli, že postaví stroj z dílů od mnoha různých výrobců vybavení (OEM) a zemí. Předtím si IBM vždy vyvíjela své vlastní komponenty. Také se rozhodli pro „otevřenou architekturu“, aby ostatní výrobci mohli vyrábět a prodávat komponenty, periferie a kompatibilní software bez nákupu licence. Cena pro nejzákladnější IBM PC bez pevného disku byla stanovena na 1.565 dolarů.

V té době Don Estridge a jeho tým zvažoval, že použije procesor IBM 801 (raný RISC), který byl minimálně o řád silnější, než později vybraný procesor Intel 8088. Jako operační systém byl zvažován právě vyvíjený systém v Thomas J. Watson Research Center v Yorktown Heights v New Yorku, který byl na řadu let vyspělejší, než operační systém DOS od společnosti Microsoft, který byl nakonec vybrán. Vyloučením „in-house“ řešení z projektu práci mnohem usnadnila a urychlila. Tím zabránili zpoždění v harmonogramu, ale konečné důsledky tohoto rozhodnutí pro IBM byly mnohem rozsáhlejší. IBM chvíli nato vyvinula mikropočítač DataMaster, který používá procesor Intel s periferními obvody. Obeznámenost s těmito čipy a dostupnost procesoru Intel 8088 byla rozhodujícím faktorem. Dokonce i 62pinové rozšiřující sloty sběrnice byly navrženy tak, aby se podobaly DataMaster slotům. Zpoždění kvůli „in-house“ vývoji softwaru DataMaster ovlivnilo další rozhodnutí týmu okolo zveřejnění technických specifikací.

Ostatní výrobci brzy pomocí reverzního inženýrství vyvinuli vlastní verze BIOSu, které byly identicky funkční, ale samostatně vyvinuté (kód původního BIOSu nebyl zkopírován), a proto neporušovali práva IBM a nemuseli jí za BIOS platit licenční požadavky. Firma Columbia Data Products představila IBM PC kompatibilní počítač v červnu 1982. V listopadu 1982 představila firma Compaq první přenosný IBM PC kompatibilní počítač (první modely byly dodány v březnu 1983).

IBM PC standard

Úspěchy počítače IBM vedly jiné společnosti k vývoji IBM PC kompatibilních počítačů, což vedlo k brandingu v názvech jako například disketám ve „formátu IBM“ nebo chybové hlášení „No ROM BASIC“ (interpret BASICu nebyl v BIOSech přítomen). V osmdesátých a na počátku devadesátých let se většina článků o počítačích i většina návodů soustředila na IBM PC a kompatibilní počítače. V podstatě kdokoliv mohl díky firmám American Megatrends, které vyráběly klony BIOSů pro IBM PC, vyrábět a prodávat kompatibilní počítače (včetně firem Dell, Compaq, Hewlett-Packard).

Externí odkazy