a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Z Multimediaexpo.cz

Cvetana Pironkovová (bulharsky: Цветана Кирилова Пиронкова), (*13. září 1987 v Plovdivu, Bulharsko) je současná bulharská profesionální tenistka. Hraje pravou rukou, obouručným bekhendem. Reprezentantka země ve Fed Cupu.

Obsah

Kariéra

Cvetana Pironkovová se začala učit hrát tenis ve věku 4 let. V 6 letech pak už poprvé startovala na juniorském turnaji v Bulharsku. Ve svých 14 letech v roce 2002 hrála svůj první profesionální turnaj v rumunské Bukurešti. Hned na poprvé se dostala až do finále, kde však nestačila na Monicu Niculescuovou z Rumunska 6:1, 7:61. V září téhož roku hrála ještě v řeckém Volosu, kde opět prohrála ve finále se Švýcarkou Tinou Schmassmannovou 7:63, 7:5.
V květnu 2005, ve svých 17 letech, hrála svůj první turnaj na okruhu WTA v Istanbulu. Po dvou vítězných zápasech v kvalifikaci vyhrála další tři v hlavním turnaji, když mezi jinýma porazila Šachar Peerovou ve čtvrtfinále 6:3, 7:64. V semifinále jí moc šancí nedala první nasazená Venus Williamsová 6:1, 6:3.

2006

Doposud nejlepší sezóna Cvetany Pironkovové.
Potřetí se v tomto roce dostala do semifinále. Bylo to ve Stockholmu a dostala se do něho přes Číňanku Na Liovou 6:2, 7:67 aby ji poté porazila další čínská hráčka Zheng Jie 6:2, 7:65. Další dobrý výsledek uhrála na turnaji v Birminghamu, kde postoupila do 3. kola. Tam nestačila na Francescu Schiavoneovou 3:6, 6:3, 6:1.
Desetkrát v tomto roce se Pironkovová dostala do 2. kola včetně Australian Open, kde se potkala s Venus Williamsovou a senzačně ji vyřadila v 1. kole výsledkem 2:6, 6:0, 9:7. Druhé kolo bylo také konečné na grandslamovém turnaji v Paříži (prohrála s Šachar Peerovou 6:2, 6:3) a ve Wimbledonu (tam nejprve porazila 16 hráčku WTA Tour Annu-Lenu Grönefeldovou, ale pak prohrála s držitelkou divoké karty Agnieszkou Radwańskou 7:5, 7:65).
Na konci roku 2006 Pironkovová zaujímala 62. pozici na světovém žebříčku WTA.

2007

V tomto roce Pironkovová vypadla v 1. kole hned ve třech grandslamových turnajích. Na Australian Open s Akiko Morigamiovou 7:5, 2:6, 6:4, na French Open se Serenou Williamsovou 5:7, 6:1, 6:1 a ve Wimbledonu s Agnieszkou Radwańskou 6:2, 6:1. Výjimkou byl pouze US Open, kde prošla celou kvalifikací i prvním kolem, ale už ve 2. kole narazila na světovou jedničku Justine Heninovou, která ji ve dvou setech porazila 6:4, 6:0.
Týden po US Open se jí dařilo na turnaji ve francouzském Bordeaux patřícího do okruhu ITF. Porazila tam postupně pátou nasazenou Timeu Bacsinszkou 6:4, 2:6, 6:4, Mathildu Johanssonovou 6:1, 6:4, Tatjanu Malekovou 6:1, 6:3 a konečně ve finále Alizé Cornetovou 6:2, 6:3. Byl to pro ni největší titul její dosavadní kariéry, po němž se podívala mezi 80 nejlepších hráček světa. Po dalších, ne zrovna povedených turnajích, zakončila rok 2007 na 95. místě žebříčku WTA.

2008

Novou sezónu začala Pironkovová na turnaji kategorie Tier II v Sydney dvěma výhrami v kvalifikačních zápasech, než se musela sklonit před Slovenkou Dominikou Cibulkovou 6:2, 1:6, 6:4.
Na Australian Open v 1. kole nejprve smetla Olgu Govorcovovou 6:1, 6:1. Ve 2. kole hrála proti druhé nasazené Světlaně Kuzněcovové a v 1. setu vyhrávala už 5:2, nedokázala však proměnit setbol a prohrála celkově 7:60, 6:2.
Na únorovém turnaji v belgických Antverpách se mladá Bulharka se dokázala kvalifikovat do hlavního turnaje, když ve třech kvalifikačních zápasech ztratila pouhých 10 gamů. Ve 2. kole však narazila na světovou jedničku Justine Heninovou a i když už vyhrávala 7:6, 3:1, nedokázala zápas dotáhnout do vítězného konce.
Překvapení se jí podařilo způsobit na turnaji v Římě, když jako kvalifikantka porazila 3. nasazenou Anu Ivanovičovou ve třech setech 6:4, 5:7, 6:2. Bylo to její největší vítězství kariéry. V dalším kole ještě porazila Viktorii Azarenkovou a až ve čtvrtfinále ji zastavila Anna Čakvetadzeová 6:2, 3:6, 6:1.

Soukromý život

Trénuje ji otec Kiril Enčev, mistr Bulharska v jízdě na kánoi. Matka, Radosveta Nikolova, je bývalou mistryní v plavání. Její bratr se jmenuje Enčo a sestra Elisaveta. Ráda se dívá na televizi a posluchá bulharskou hudbu. Oblíbeným filmem je Gladiátor.

Fed Cup

Cvetana Pironkovová se zúčastnila 22 zápasů ve Fed Cupu [1] za tým Bulharska s bilancí 13-9 ve dvouhře a 3-7 ve čtyřhře.