Archeologie
Z Multimediaexpo.cz
Archeologie (z řečtiny: αρχαίος (archaios) = starý, λόγος (logos) = slovo, řeč) je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím archeologických pramenů, tj. zachovaných lidských výtvorů (artefaktů) a jiných zbytků přírodního původů neintencionálně ovlivněných člověkem (ekofaktů), jako např. architektury, tělesných ostatků apod. Zabývá se v kontrastu k historii materiální kulturou. Cílem archeologie je poznat minulé události lidských komunit a strukturu jejich chování - kulturu. Patří k těm několika málo vědním disciplínám, které jsou schopné interpretovat minulost lidstva z doby před používáním písma, ale pomáhá také při porozumění pozdějším společnostem.
Kromě archeologie se podobným cílům věnují i jiné vědní obory antropologie, hlavně kulturní a sociální antropologie a fyzická antropologie. Mezi další disciplíny pomáhající archeologii patří paleontologie, geologie, historiografie, paleoekologie atd.
Samotná archeologie se dělí na několik podoborů, definovaných buď obdobím nebo specifickým tématem, kterým se ten či onen podobor věnuje, např.: pravěká archeologie, klasická archeologie, středověká archeologie, církevní archeologie, archeologie krajiny a nebo speciálními metodami, které používá, např. experimentální archeologie, letecká archeologie atd.
Obsah |
Metody výzkumu
Archeologie se snaží zakládat svá tvrzení na základě tzv. archeologických pramenů. Pro jejich získávání se většinou volí postup destruktivního archeologického výzkumu, tj. ohledání místa, provedení archeologických vykopávek, deskripce nálezových okolností a nálezů (obecně analýza), syntéza a následné vyvození závěru (interpretace). Terénní dokumentace a výsledky laboratorní analýzy tvoří velmi podstatnou součást archeologické dokumentace.
Další archeologickou metodou je tzv. nedestruktivní archeologie, kdy zpravidla nedochází k jakémukoli (nebo jen minimálnímu) porušení terénu a archeologických situací. Využívá se například leteckého snímkování při hledání antropogenního reliéfu krajiny, nebo specializovaných detektorů pro zjištění fyzikálních či chemických anomálií dané lokality. Nedestruktivní archeologie se také dá využít v místech, kde není možné z jakýchkoli důvodů provést destruktivní archeologický výzkum.
Oba tyto dva způsoby archeologického výzkumu se navzájem doplňují, každý přináší jiný a v jistých směrech jinak omezený druh informací.
Právní úprava archeologie
České právo
- Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči (zejména §§ 21-24)
- Zákon č. 183/2006 Sb., stavební zákon (zejména § 18 a § 176)
Podle této současné právní úpravy archeologické výzkumy na území České republiky mohou provádět (podle zákona č.20/1987 Sb. ve znění zákona 242/92 Sb.), pouze Archeologický ústav AV ČR a další oprávněné odborné organizace (muzea, ústavy památkové péče), které mají k této činnosti povolení od Ministerstva kultury ČR a dohodu s Akademií věd ČR a patřičné personální obsazení. Pouze tyto organizace mohou také provádět vyhledávání archeologických movitých památek pomocí detektorů kovů, jiných detekčních přístrojů a metod. Ostatní fyzické a právnické osoby, zájmová sdružení a jiné skupiny detekční činnost, sledující výskyt kovových předmětů na území s archeologickými nálezy, provozovat nemohou; pokud tak činí, je jejich činnost nelegální.
Mezinárodní právo
- Evropská úmluva na ochranu archeologického dědictví (revidovaná), Rada Evropy (ETS č. 143), Valletta, 16. ledna 1992 (v ČR vyhlášena pod č. 99/2000 Sb. m. s.)
Externí odkazy
- http://archeology.cz
- http://www.archeologie.cz Archeologie
- http://www.arup.cas.cz Archeologický ústav Praha
- http://mamut.iabrno.cz/arub/ Archeologický ústav Brno
- http://www.archaeologica.cz Archaeologica
- http://www.archeologicke.misto.cz/ Archeologické místo
- Centrum pro vzdělávání v moderních metodách archeologické praxe
- Archeologické fórum: Portál určený k zprostředkovávání informací a diskuzí o archeologii pro archeologickou a laickou veřejnost
- Aktuální rozhovory o archeologii v rozhlasovém magazínu Planetárium
- Seznam organizací oprávněných k provádění archeologických výzkumů na území Čech
- Seznam organizací oprávněných k provádění archeologických výzkumů na území Moravy a českého Slezska
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |