Základní instinkt

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Filmový plakát – Základní instinkt

Základní instinkt (natočen 1992) je úspěšný americký erotický thriller režírovaný Paulem Verhoevenem, který znamenal průlom v herecké kariéře Sharon Stone.

Obsah

Děj filmu

Film pojednává o nadprůměrně inteligentní a atraktivní psycholožce Catherine Tramellové (Sharon Stone), která je spisovatelkou detektivních románů. Zajímavé je, že v nich popisuje způsoby vražd, které se později skutečně odehrají, a to do nejmenších detailů. Takto nepřímo spojená s několika vraždami je obviněna policií v San Francisku. Její vyšetřování vede místní detektiv Nick Curren (Michael Douglas), který již dříve ve službě zastřelil civilisty. Rozehrává se velmi dobře propracovaná psychologická hra, kdy si Catherine s policisty pohrává a vede je takovým směrem vyšetřování, kterým chce. Do děje je zakomponován sexuální vztah dvou hlavních hrdinů. Nick se dozvídá, že je vzorem pro hlavní postavu dalšího románu spisovatelky, policejního vyšetřovatele, který se zamiluje do spisovatelky a na konci bude zavražděn. Navíc se autorka knihy stýká s bývalými vražedkyněmi, prý proto, aby získala dobrý vhled do jejich duší.

Další atypickou rolí je policejní psycholožka Beth Garnerová (Jeanne Tripplehorn), která byla jak Nickovou, tak Catherininou milenkou. Díky tomu, že spisovatelka zná Nickův intimní život velmi podrobně, o kterém se zmínil jen v rámci policejních psychologických sezení psycholožce Beth, je mu jasné, že musela informace uniknout touto cestou. Při jedné z automobilových honiček mezi Nickem a Roxy (Leilani Sarelle) - lezbickou partnerkou Catheriny, přijde dívka po havárii o život. Nick odmítá svým kolegům cokoli sdělit a je z vyšetřování odvolán, přesto se nemíní vzdát a pokračuje na vlastní pěst. Dále ale zůstává v kontaktu se svým policejním parťákem Gus Morganem (George Dzundza), se kterým probírá nejrůznější myšlenky a varianty řešení případu.

V závěru filmu oba dva kolegové přijíždějí k bytu ženy, která má údajně informace o Catherine a Beth z doby jejich studia na vysoké škole. Gus jede výtahem do 4. patra, zatímco Nick čeká v autě, protože je dočasně suspendován. V té chvíli si ale uvědomí, že přesně takový závěr nové knihy o detektivovi četl v domě spisovatelky Catherine a rozbíhá se po schodech do 4. patra. Dorazí však pozdě. V otevřeném výtahu leží zavražděný kolega. Ze schodiště překvapivě na chodbu vstupuje Beth, která dává ruku do kapsy svého baloňáku. Nick s kolegovým revolverem v ruce, jí žádá o vytažení ruky z kapsy. Beth kráčí k němu, a tak detektiv vystřelí smrtelný projektil. Beth umírá. V kapse ale nenalézá žádnou zbraň. Na schodišti domu se následně najde policejní pláštěnka, vražedný předmět (sekáček na led) a blond paruka. Členové policejního sboru Nickovi gratulují k úspěšnému odhalení vražedkyně, potom co je v bytě Beth nalezena řada dalších důkazů.

Ovšem celý případ vražd ve skutečnosti není tak jasný. Po posledním milování leží Nick s Catherine v posteli. Catherine šahá rukou pod postel. Díky Nickově odpovědi v narážce na její větu, která jí uspokojila, dává ruku opět na postel. V posledním záběru thrilleru divák vidí, co se skrývá pod postelí. Je to již několikrát ve filmu použitá vražedná zbraň – sekáček na led !

Charakter thrilleru

Základním instinktem je míněn sexuální pudlezbický i heterosexuální, který prostupuje celým filmem v syrových erotických scénách. Napětí vzniká díky dokonale propracované zápletce, v propojení sexu a smrti, stejně jako výborně zvládnutým detailům. Celou organickou jednotu snímku doplňuje vynikající hudba.

Zajímavosti

Film Základní instinkt získal dvě nominace na Oscara za nejlepší hudbu (Jerry Goldsmith) a nejlepší střih (Frank J. Urioste), stejně tak dvě nominace na Zlatý glóbus za nejlepší hudbu a nejlepší ženský herecký výkon (kategorie: drama – Sharon Stone) a nominaci na Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes za nejlepší hudbu.

Hlavní postavou Základního instinktu je role Catherine Tramell, která byla nejdříve nabídnutá Emmě Thompson, Kim Basinger, Michelle Pfeiffer, Gretě Scacchi, Julii Roberts, Meg Ryan a Kelly McGillis. Všechny dotyčné odmítly. Nakonec se geniálním způsobem role zhostila Sharon Stone, která již měla s režisérem Verhoevenem zkušenosti z filmu Total Recall. Její šaty byly navrženy podle těch, které oblékala herečka Kim Novak ve filmu Alfreda Hitchcocka Vertigo. Automobilové honičky v thrilleru hrál sám Michael Douglas, protože měl velké zkušenosti jakožto bývalý profesionální závodník. Scénárista Joe Eszterhas inkasoval za scénář tehdy vysoký obnos, a to 3 milióny dolarů. Bar Johnny Boz Club, objevující se ve filmu, byl vystavěn uvnitř studií Warner Brothers. Sexuální scény byly dopředu do nejmenšího detailu nacvičené. Nejznámější scéna thrilleru s překřížením nohou u výslechu hlavní hrdinky vznikla tak, že Sharon Stone byla požádána, aby si sundala kalhotky, protože se odrážely v kameře. Až později zjistila, že se jedná o velmi intimní sekvenci, ale nakonec souhlasila s ponecháním scény ve filmu, protože zapadala do charakteru její postavy.

Herecké obsazení

Soundtrack

K filmu vyšel soundtrack 17. března 1992

Obsah

  1. "Main Title" 1:27
  2. "Movin' On Up" 3:42
  3. "Rave the Rhythm" 3:34
  4. "Glowing in the Ashes" 1:48
  5. "Looking for the Summer" 2:10
  6. "Blue" 4:39

YouTube

Basic Instinct Trailer HQ (1992)
Basic Instinct Soundtrack – Main Titles


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Základní instinkt
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace