Wole Soyinka

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Nositel Nobelovy ceny
Wole Soyinka (2018)
Wole Soyinka (2015)

Akinwande Oluwole Soyinka (* 13. července 1934, Abeokuta) je anglicky píšící nigerijský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1986.

Život

Soyinka pochází z kmene Jorubů v západní Nigéerii. Studoval v Ibadanu a pak na universitě v britském Leedsu, kde roku 1973 získal doktorát. Pak působil jako dramatik i jako herec v Royal Court Theatre v Londýně. Po návratu do Nigérie studoval africké drama a učil na univerzitách v Lagosu, Ibadanu a v Ife, kde se v roce 1975 stal profesorem srovnávací literatury. Během občanské války v Nigérii se silně angažoval za zastavení bojů, byl obviněn se spojenectví s povstalci z Biafry a v letech 19671969 řadu měsíců vězněn. Tyto persekuce pokračovaly i později, nebylo mu například umožněno zúčastnit se světového kongresu PEN klubu v roce 1994 v Praze.[1] Proto odešel dobrovolně do exilu a žil převážně v USA. Do vlasti se vrátil až roku 1998, poté, co zemřel nigerijský diktátor Sani Abacha.

Ve svých divadelních hrách vychází Soyinka často z tradičního afrického divadla s kombinací hudby, tance a dramatického děje, přičemž se nechává inspirovat i jorubskou mytologií. Jeho románová tvorba bývá dávána do souvislostí s experimentálním proudem moderní literatury. Roku 1986 získal jako první Afričan Nobelovu cenu za literaturu s odůvodněním, že jde o spisovatele, "který v široké kulturní perspektivě a s výraznými poetickými tóny zobrazuje drama lidské existence" (citace z odůvodnění Švédské akademie).

Roku 2016 se Soyinka ostře vymezil proti americkému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. Během diskuse se studenty Oxfordské univerzity nobelista prohlásil, že stane-li se Trump prezidentem, opustí Ameriku a vrátí se zpět do Afriky.[2]

Dílo

Poezie

Próza

Divadelní hry

Obsah

Česká vydání

Velká Galerie

Reference

  1. Josef B. Michl: Laureatus Laureta, Arca Jimfa, Praha 1995, str. 282-285
  2. ČTK. Pokud Trump vyhraje volby, laureát Nobelovy ceny za literaturu Soyinka opustí USA. iHned.cz [online]. . Dostupné online.  ( ) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wole Soyinka
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Wole Soyinka
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace