Soul

Z Multimediaexpo.cz


Soul (korejsky: 서울) je hlavním městem Jižní Koreje (Korejské republiky). Název města je vlastně samotným korejským slovem, které označuje hlavní město. Celý název Soulu zní Soul tchukpjolsi (česky: Zvláštní město Soul). Žije zde přibližně 10 miliónů obyvatel (v aglomeraci okolo 20 miliónů) jeho rozloha je 605 km².

Obsah

Přírodní podmínky

Soul leží na severozápadě území Jižní Koreje na splavné řece Han. Město leží v nadmořské výšce 80 m, nejnižší bod se nachází ve výšce 45 metrů nad mořem. Nejvyšší bod města leží ve výšce 836 m n. m. Průměrné červencové teploty se pohybují okolo 25 °C, v lednu okolo -4 °C. Průměrné množství srážek v červenci činí 369 mm, v lednu 22 mm. Podnebí v okolí města je kontinentální, typické pro monzunové oblasti.

Historie města

Olympijský stadion v Soulu

První zprávy o sídlišti na místě dnešního Soulu pocházejí z roku 18 př. n. l. V pozdějších dobách zde vznikala ještě další sídliště nesoucí různé názvy. Širší okolí dnešní metropole se zhruba od 8. století nazývalo Hanjang (česky: Na jih od opevněné hory Pukhansan), v roce 1104 se zdejší obec jmenovala Jangdzu, na místě současného středu města byl vybudován palác sloužící jako občasné sídlo krále. V roce 1308 došlo k přejmenování na Hanjang-bu a město získalo status vojenského a administrativního střediska. Roku 1394 se město dočkalo povýšení na hlavní město království Čoson a o něco později se jeho jméno změnilo na Hansongbu. V 16. století jej napadli a poškodili Japonci, v roce 1636 se vpadli Mandžuové z Číny a připojili Koreu ke své říši Čching. 15. dubna 1895 byla podepsána po čínsko-japonské válce Šimonosecká mírová smlouva, která ukončila nadvládu Číny nad Koreou. Bylo založeno Korejské království s hlavním městem Soulem. Po skončení rusko-japonské války došlo k uzavření smlouvy mezi vítězným Japonskem a poraženým Ruskem o Korei jako protektorátu Japonska, to ji 29. srpna 1910 oficiálně anektovalo. Dne 8. 9. 1945 vstoupila po japonské kapitulaci do Soulu armáda USA. 15. srpna 1948 byla vyhlášena nezávislá Korejská republika s hlavním městem Soulem. V roce 1988 se zde konaly letní olympijské hry, v roce 2002 mistrovství světa ve fotbale.

Brána Namdaenum

Zajímavá místa

Soul je moderní velkoměsto, v centru a nových čtvrtích převládá pravidelná zástavba. Vládní budovy se nacházejí ve čtvrti Sedžong-no. K historickým památkám patří královský palác Kjongbokkung postavený v roce 1394, další paláce a chrámy z 15. století, čtyři městské brány, nejznámější z nich je jižní brána Namdaenum, palác Kjongbok roku 1592 vypálený Japonci a obnovený až v roce 1868, v roce 1969 byla znovu postavena palácová brána Kwanghwamun, v 17. století byl obnoven palác Čchandgok s bránou Tonhwamun. Výstavám moderního umění dnes slouží bývalý královský palác Toksugung. V satelitním městě Kwačchon stojí Státní muzeum moderního umění. Svatyně královských předků Čongmjo je zařazena na seznamu UNESCO. V Pagodovém parku se nachází pagoda kláštera Wongsaksa postavená ze žuly a mramoru.

Administrativní členění

Soul je rozdělen na 25 městských čtvrtí nazývaných gu, ty jsou rozděleny na 522 dongů, ty na 13 787 tongů a ty na 102 796 banů.
Členění Soulu na čtvrti

Seznam měststkých čtvrtí

Partnerská města

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Soul