Skoky na trampolíně
Z Multimediaexpo.cz
Skoky na trampolíně jsou sportovní odvětví, při němž jednotliví závodníci předvádějí ve vzduchu akrobatické prvky. Ty mohou být prováděny v poloze skčmo, schylmo, toporně v podobě jednoduchých skoků či složitějších kombinací jednoduchých i vícenásobných salt vpřed, vzad a vrutů. Skoky na trampolíně jsou od roku 2000 součástí letních olympijských her.
Obsah |
Historie
Údajně prvními průkopníky skákání na trampolíně byli Eskymáci jež k vyhazování používali mroží kůže. Ve středověku zase artisté při své vzdušné akrobacii poskakovali na pružných prknech, s jejichž pomocí se dostávali do úctyhodné výšky. Trampolínu jako takovou poprvé sestrojil francouzský akrobat du Trampoline, který využil odrazových schopností záchranné sítě pod visutou hrazdou a upravil ji pro samostatná cvičení odvážných a atraktivních skoků. Novodobá historie skákání na trampolíně začala ve čtyřicátých letech dvacátého století:
- 1936 - Mistr USA ve skocích do vody George Nissen postavil vlastní trampolínu a nechal ji patentovat. V následujících letech začal vytvářet školu skákání na trampolíně, uskutečnil řadu exhibic a vydal první metodické materiály. Stal se tak průkopníkem novodobého skákání na trampolíně.
- 1947 - první závod ve skocích na trampolíně v Dallasu (Texas, USA)
- 1964 - první mistrovství světa v soutěžích jednotlivců (Londýn, UK)
- 1965 - první mistrovství světa v soutěžích synchronních dvojic (Lafayette, Francie)
- 1969 - první mistrovství Evropy (Paříž, Francie)
- 1997 - Mezinárodní olympijský výbor schválil zařazení soutěží jednotlivců do programu Olympijských her 2000 v Sydney
Trampolining v ČR
- 1960/70 - Do Československa bylo dovezeno několik trampolín značky Nissen a trampolína tak byla doplňkově zařazena do přípravy sportovních gymnastů a především skokanů do vody.
- 1975 - První Mistrovství České republiky (Litoměřice)
Pravidla
Základem hodnocení skoků na trampolíně je posuzování obtížnosti a kvality provedení jednotlivých prvků v sestavách. Pravidla přitom mají vést skokany k tomu, aby na závodech zařazovali jen takové prvky, které mají bezpečně zvládnuté z tréninku. Závodníci předvádějí 10 prvkové sestavy. Sestavy hodnotí 5 rozhodčích provedení + 2 rozhodčí obtížnosti. Nejvyšší a nejnižší známka za provedení se škrtá, zbylí 3 se sečtou a připočítá se koeficient obtížnosti. Výchozí známkou každého rozhodčího provedení je 10, ze které odečítá jednotlivé desetiny za případné chyby. Závod se skládá z povinné/první sestavy, volné sestavy a finálové sestavy.
Externí odkazy
- Sokol Kampa Praha – Oddíl skoků na trampolíně
- Česká gymnastická federace - skoky na trampolíně
- Trampolining Wiki - anglicky
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |