Princ Henry z Walesu
Z Multimediaexpo.cz
Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (Henry Charles Albert David, 15. září 1984, Londýn), známý jako princ Harry, je mladší syn britského následníka trůnu prince Charlese a jeho první ženy princezny Diany. Jako vnuk královny Alžběty II. je pátý v pořadí na trůn Spojeného království a ostatních zemí Commonwealthu.
Obsah |
Životopis
Narodil se 15. září 1984 v nemocnici sv. Marie v Londýně, byl pokřtěn 21. prosince v kapli sv. Jiří na hradě Windsor. Jeho kmotry byli: Andrew Mountbatten-Windsor, vévoda z Yorku, lady Sarah Chatto, lady Vestey, lady Bartholomew, Bryan Organ a Gerald Ward.
Navštěvoval stejné školy jako jeho bratr (Wetherby School, Ludgrove School, Eton College - od r. 1998). Na škole našel lásku ke sportu, především k pólu a ragby, zajímal se také o slaňování. Po škole si vzal rok přestávku, navštívil Afriku a Austrálii. V Austrálii pracoval s dobytkem, v Africe v sirotčinci. V roce 2005 začal navštěvovat královskou vojenskou akademii v Sandhurstu pod jménem Henry Wales.
Dlouhou dobu chtěl být jako voják nasazen ve skutečném válečném konfliktu, jeho účast v Iráku byla ale zamítnuta. Nakonec se roku 2007 dostal do Afghánistánu. Odtud byl odvolán po 77 dnech, protože se o něm dozvěděl tisk a také to bylo zveřejněno. Vzhledem k tomu, že mohl být považován za dobrý terč pro nepřítele, musel z boje odjet domů. Podruhé byl v Afghánistánu od září 2012 do ledna 2013.[1]
Tituly a jména
Tituly
- od 15. září 1984 - Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (His Royal Highness Prince Henry of Wales)
- od 4. června 2015 - Rytíř komandér Řádu královny Viktorie, Jeho královská Výsost princ Henry z Walesu (KCVO)[2]
Příjmení
Od roku 1960 všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa užívají příjmení Mountbatten-Windsor, které kombinuje příjmení obou rodičů. Občanské jméno a příjmení prince Harryho je tedy Henry Mountbatten-Windsor.
Podle tradice jako další britští princové užíval ve svém mládí podle titulu svého otce přídomek Wales sloužící jako příjmení. Ačkoliv se obvykle toto příjmení opouští a používá se Mountbatten-Windsor, princ Harry stále používá Wales jako příjmení ve své vojenské kariéře.
Skandály
Princ Harry občas upoutává pozornost skandálními výstupy.[zdroj ?] Například na maturitní večírek přišel oblečen v nacistické uniformě a byl zde zachycen na videu, jak šňupe vodku. Jeho otec, princ Charles mu poté nařídil povinnou návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi.
V roce 2008, ještě v armádě, řekl svému spolubojovníkovi: "Á, pakoš přišel" (což je slangový výraz pro Pákistánce používaný nejen v armádě, který ale není obecně pozitivně vnímán). Roku 2012 se opil na večírku v Las Vegas a bez oděvu objímal cizí ženu.[3]
Reference
- ↑ Zabíjel jsem povstalce v Afghánistánu, přiznal princ Harry [online]. Lidovky.cz, [cit. 2013-01-29]. Dostupné online.
- ↑ http://revue.idnes.cz/princ-harry-je-sir-ma-rytirsky-rad-drv-/lidicky.aspx?c=A150605_094306_lidicky_zar
- ↑ Princ Harry řádil nahý ve Vegas, na webu jsou jeho fotky [online]. Lidovky.cz, [cit. 2013-01-29]. Dostupné online.
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |