New Age
Z Multimediaexpo.cz
Hnutí New Age (angl. Nový věk) představuje zastřešující označení pro celou řadu lidí, organizací, akcí, praktik a myšlenek. Skládá se z několika myšlenkových proudů, má svou vlastní filosofickou a náboženskou interpretaci a dovolává se vědeckých názorů.
Obsah |
Čtyři pilíře New Age
New Age je založeno na čtyřech základních pilířích.
První pilíř – vědecký podklad
Tvrdí, že
- hmota je složena nejen z částic, ale i z vlnění.
Druhý pilíř – Náboženství Orientu
Monistické východní náboženské nauky mají s hnutím New Age společnou představu o jednotě a splynutí. Hnutí nesouhlasí s tradičním pohledem na křesťanství, které podle některých příznivců New Age rozděluje lidi a v historii bylo dle nich příčinou válek a inkvizice. Na druhou stranu je New Age vlastní syntéza tradičních náboženských systémů a hnutí se tak odvolává na část křesťanské věrouky i některé soudobé křesťanské myslitele (Pierre Teilhard de Chardin).
Vesmír není podle hnutí pouhý stroj, ale živý tvor, který nepodléhá jen zákonům mechaniky, ale i kvalitativním vztahům.
Tato představa vychází z alchymistického názoru, že hmota je živá a může růst (abiogeneze) a pomocí vhodných postupů může transmutovat do vyšších forem. Totožný je názor materialistické verze sánkhji, jedné ze šesti tradičních indických filosofií.[1] Sdílí jej různé esoterické filosofie a je základem moderního materialismu.
Třetí pilíř – Nová psychologie
Vychází z tvrzení C. G. Junga, že vědomé „Já“ je ponořeno do nadosobního vědomí. V lidech je kolektivní vědomí, kde jsou uskladněny zkušenosti celého lidstva obsahující zkušenosti, způsoby myšlení apod. K tomuto materiálu lze proniknout např. ve snech či mýtických vyprávěních.
Čtvrtý pilíř – Znamení Vodnáře a nové náboženství
Čtvrtý pilíř obsahuje tajné nauky a esoterismus. Jednou z nejznámějších tajných nauk je od dávných dob astrologie. Podle hnutí roku 2000 vstoupilo lidstvo do věku Vodnáře (lat. Aquarius) a to s sebou přináší nový řád, lidskou společnost a náboženství.
Hnutí má údajně na světě kolem čtvrt miliardy skutečných stoupenců, stává se součástí západní kultury. Jeho vyznavači hledají oporu v různých ekologických organizacích, čarodějnictví, feminismu, ufologii, šamanismu, transpersonální psychologii, atd. S neexistencí centrálního a slučujícího bodu je ale spojena i nejednotnost a rozmanitost hnutí New Age, což může způsobovat mnohé obtíže při pokusech vymezit a definovat hnutí jako takové.
Hudba New Age
Americká kapela The Velvet Underground pak poprvé použila termín New Age v názvu skladby z roku 1969.
Výrazná část hudby identifikovaná s New Age je instrumentální či elektronická. Skutečný vývoj lze sledovat na začátku 70. let mimo jiné s interprety ambientní hudby. Výrazný je také dotek s World Music, reprezentovaný např. interpretem Yanni. Obvyklé je využití syntetizátorů, práce s lidským hlasem (zpěvačka Enya), elektrické klávesy, akustické kytary (Medwyn Goodall).
Hudba New Age je typicky optimistická s vizí lepší budoucnosti, zaměřená na pozitivní hodnoty (krása, dobro), které má u posluchače vyvolávat.
Související články
Literatura
- Godfried Danneels. Kristus nebo Vodnář? : Pastýřský list. 1. vyd. v Karmelitánském nakl. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1993. 47 s. ISBN 80-85527-38-3.
- Richard David Bach:
- Jonathan Livingston Racek
- Iluze
- Jediný
- Most přes navždy
Poznámky
- ↑ Čaitanja Čaritámrita 1.6.18
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |