Nehet

Z Multimediaexpo.cz

Nehet

Nehet je tvrdé zakončení prstů, které slouží jako ochrana a prostředník přenosu tlaku na prsty s okolím, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace o dotýkaných věcech. Nehty se vyskytují na všech prstech, a to jak na rukou tak i nohou. Rychlost růstu nehtů je na rukou v průměru 0,1 mm za den a na nohou 3 až 4x pomalejší.[1] Nehet obvykle dosahuje tloušťky 0,5 až 1 mm.

Stavba nehtu

Nehet se skládá ze tří základních částí: kořen nehtu, tělo nehtu a volný okraj nehtu. Zárodečná tkáň, z níž se vyvíjí nehet, se nazývá matrix, nehtový měsíček je též označován jako lunula. Kůže ohraničující nehtový vál je označována jako kutikula, zatímco kůžička pod nehtem nese označení hyponychium. Nehtové valy se spojují v kožní řasu, která částečně překrývá lunulu. Zrohovatělý epitel pokožky, který přechází z kožní řasy na lunulu se nazývá eponychium.

Svrchní část je tvořena z keratinu. Nehty se začínají formovat přibližně ve 3 měsíci vývoje embrya. Přesahující nehet je jednou ze známek donošenosti plodu.

Role v lidské kultuře

Lidé si nehty většinou zastřihávají, aby se jim neulamovaly, či je okusují, v některých civilizacích (stará Čína) však si především vysoce postavené ženy nehty nestříhaly vůbec na znamení toho, že nemusí pracovat; jejich nehty dorůstaly délky až několika desítek centimetrů. V současnosti je rozšířena móda lakovat si nehty, či si případně nalepovat umělé.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nehet

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.