V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Naharija

Z Multimediaexpo.cz


Naharija (hebrejsky: נַהֲרִיָּה, doslova „řeka“; arabsky: نهاريّا) je izraelské město v severním distriktu Izraele na pobřeží Středozemního moře, nedaleko izraelsko-libanonských hranic. Patří mezi vyhlášená turistická letoviska. V roce 2008 zde žilo 51 500 obyvatel.[1]

Obsah

Historie

Naharija byla založena německými židovskými přistěhovalci z roku 1930. První stavby byly dokončeny v roce 1933 a 10. února 1935 se v Nahariji usadily první rodiny. 10. únor 1935 je oficiálně považován za datum založení Naharije. Nedaleko Naharije vedla ve starověku pobřežní stezka spojující Egypt a Fénicii. Zde byl také rytíři Řádu templářů postaven hrad Le'imbert. Obyvatelé Nahariji původně zamýšleli vybudovat jako zemědělskou osadu, ale brzy si uvědomili nepraktičnost takového záměru. Proto se rozhodli využít příhodné přímořské polohy obce a začali povzbuzovat turistiku v celé oblasti. Známým turistickým místem se proto Naharija stala už v období britské správy, kdy do této oblasti přijížděli britští důstojníci. Kvůli své zeměpisné poloze v blízkosti libanonsko-izraelské hranice se Naharija v průběhu let stala častým cílem raketového ostřelování i přímých teroristických útoků ze strany palestinských a islámských skupin. To vedlo k citelným finančním ztrátám zejména když k útokům docházelo v průběhu rekreační sezóny.

Současnost

V současnosti se v Nahariji nachází oblast přímořských soukromých i veřejných pláží s parkem, hotely, malým přístavem a velkým množstvím kaváren, barů restaurací a nočních podniků. Kromě cestovního ruchu je v oblasti rozšířen průmysl potravinářský, mléčný a ocelářský.

Demografie

Podle Izraelského centrálního statistického úřadu žilo v roce 2006 v Nahariji 50 400 obyvatel. Podle censu z roku 2001 je 97 % obyvatel Naharije židovského původu a 3 % arabského.

Školství

V Nahariji se nachází 22 škol, z čehož je 15 základních a 7 středních.


Literatura

  • ČEŘOVSKÝ, Jan a kolektiv. Izrael a palestinská území. Praha : Olympia, 1999. 192 s. ISBN 80-7033-541-6.  
  • PAULÍK, Ivo. Izrael. Praha : Freytag & Berndt, 2006. 167 s. ISBN 978-80-7316-202-3.  

Souřadnice

Poznámky

  1. Chybná citace Chyba v tagu <ref>; citaci označené poptable-CBS není určen žádný text

Externí zdroje