Michael Jackson

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Michael Jackson (1988)
Michael Jackson (1984)

Michael Joseph Jackson (* 29. srpna 1958 v Gary, Indiana, † 25. června 2009, Los Angeles, Kalifornie) byl americký popový zpěvák a skladatel černošského původu.

Pocházel z devíti sourozenců a svou hudební kariéru zahájil již jako chlapec. Počátkem 60. let jeho starší bratři vystupovali v sourozenecké skupině a Michael se k nim přidal v roce 1964. Brzy se stal jako nejmladší lídrem skupiny The Jackson 5.

Michael Jackson se prosadil se jako skladatel, zpěvák a tanečník. V tanci přišel se zvláštním tanečním krokem, kdy divák má pocit, že tanečník kráčí vpřed, ve skutečnosti ale kráčí pozpátku – Moon walk (měsíční chůze).

Příčinou úmrtí bylo selhání srdce.

Obsah

Kariéra

Skupina prorazila v roce 1969 a první LP vydala, když bylo Jacksonovi 12 let. Souběžně s tím už tehdy odstartoval sólovou kariéru. Prvním jeho hitem byla balada Got to Be There (1972). Naposledy s bratry vystoupil v roce 1984. Dnes je považován za „King Of Pop“ (král popu).

První autorskou desku s názvem Off the Wall vydal v roce 1979. Další alba: Thriller – nejprodávanější album všech dob – vydal o tři roky později. Následovalo Bad – druhé nejprodávanější album všech dob – a Dangerous. Následovalo album HIStory, Blood on the Dance Floor a album Invincible. Michaelova nahrávací společnost Sony music však neměla zájem o to aby album Invincinle mělo komerční úspěch, potřebovala Michaela izolovat od finančních příjmů aby byl nucen jí odprodat svůj podíl v jejich ATV katalogu. Z alba Invincible vyšel jen jeden singl a natočil se pouze jeden videoklip. I tak se alba prodalo úctyhodných 7,5 milionů nosičů.

Tento spor se Sony v podstatě ukončil kariéru Michaela Jacksona, ten plánuje comeback u jiné nahrávací společnosti v roce 2008.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Osobní život

Podpis Michaela Jacksona (1988)

První manželkou se stala Lisa Marie Presley, dcera Elvise Presleyho. Vzali se v květnu 1994, odloučili v prosinci 1995, rozvedli v lednu 1996.

Podruhé se oženil se zdravotní sestrou Debbie Rowe s níž má 2 děti, Paris a Prince. Brzy po narození dětí žili manželé odděleně a rozvedli se po necelých třech letech (19961999). Matka třetího dítěte není známa.

Soudy

Na konci roku 2003 byl obviněn ze zneužívání 14-letého chlapce. V únoru 2005 začal proces, ve kterém Jacksonovi hrozilo až 20 let vězení. V červnu toho roku porota osvobodila Jacksona ve všech bodech obžaloby. Obvinění se neprokázalo a Michael Jackson odchází od soudu jako nevinný. Jeho fanoušci přijali rozhodnutí soudu s nadšením.

Po zprostění obžaloby Michael Jackson konvertoval na Islám.

Diskografie - řadová alba

Videoklipy

Filmy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Michael Jackson
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Michael Jackson
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace