V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Landštejn

Z Multimediaexpo.cz

Letecký snímek celého Landštejnu
Celkový pohled na vstup do hradu

Landštejn je mohutný hrad s románským jádrem, rozšířený pozdně goticky a renesančně. Roku 1771 byl zničen požárem a opuštěn. V posledních letech proběhla jeho rekonstrukce. Nachází se v Landštejně, části obce Staré Město pod Landštejnem v Jihočeském kraji, východním směrem od města Nová Bystřice a 3 km severozápadně Starého Města.

Obsah

Historie

Hrad Landštejn byl pevností, který měl střežit zemskou stezku do Vitorazska. Předchůdcem dnešního hradu Landštejn je pravděpodobně hrad, který byl postaven na místě dnešní osady Pomezí, který byl vystavěn rakouským rodem Zobingenů a byl především určen k obraně majetků výbojných Zobingenů proti českému králi. Tato doba (12.století) je označována jako doba kolonizace českých zemí ze strany rakouského panstva a na základě vojenských výbojů, české panstvo požádalo Fridricha I. Barbarossu o určení hranic. V roce 1179 ze strany Fridricha I. Barbarossy byla vydána první listinná podoba česko-moravsko-rakouské hranice. Obranný hrad pro obranu moravského území po vydání listinné podoby hranic, vznikl na protější straně rakouského hradu na území jihozápadní Moravy. Prvním majitelem byl Hartlieb z Landštejna, který byl ve službách Přemyslovců v letech 1222–1236.

Pohled z hradní věže do nádvoří

Později byl hrad i s celým územím připojen k Čechám po sňatku Přemysla Otakara II. s Markétou z Babenberka a od roku 1259 byl hrad Landštejn v majetku Vítkovců – lomnicko - třeboňské větve pánů z Růže. Prvním pánem byl Oldřich z Landštejna (pravděpodobně z třeboňské větve Vítkovců) a po něm Sezema a Vítek z Lomnice.

Páni z Landštejna

Páni z Landštejna získali značný politický vliv v království a zároveň svoje území značně rozšířili o Třeboň, Lomnici, Nové Hrady a Novou Bystřici. Velkého vlivu však získali za vlády Jana Lucemburského, kdy se Vilém z Landštejna stal jeho rádcem a zemským hejtmanem a vliv si udržel i za vlády Karla IV., který jej jmenoval purkrabím pražského hradu. V té době měl hrad důležitou strategickou pozici, protože hlídal významnou zemskou obchodní stezku z Itálie přes Rakousko do českého vnitrozemí a dále na sever k polským sousedům. Tato důležitá obchodní stezka se dokonce stala jablkem sváru mezi Vilémem z Landštejna a jeho příbuzným, Jindřichem z Hradce, kterému se nakonec podařilo po dlouhotrvajícím sporu stezku odklonit na Jindřichův Hradec. Tato okolnost měla vliv na hospodaření Viléma z Landštejna, pro kterého znamenala značnou finanční ztrátu.

Pohled na Landštejn od brány.

Po smrti Viléma z Ladštejna hrad přešel do majetku krále. Roku 1381 získal Landštejn a okolní panství Konrád Krajíř z Krajku od krále Václava IV.. Jeho synové značně hrad přestavěli a rozšířili v renesančním stylu. Byla vybudována silná opevnění, velké nádvoří a renesanční paláce. Přesto byl v roce 1579 hrad prodán Rakušanu Štěpánovi z Eicinku, který jej prodal jihlavskému měšťanu Davidovi Neumaierovi a po bitvě na Bílé hoře mu byl hrad Landštějn zkonfiskován, protože se postavil na stranu odbojných pánů. Po konfiskaci hrad rychle za sebou mění majitele. Ke zkáze tohoto hradu velkou měrou přispěl požár roku 1771, kdy zcela vyhořel a již nebyl obnoven. Okolní obyvatelé k devastaci přispěli rozebíráním kamene na stavby svých příbytků. Roku 1945 byla zřícenina hradu zkonfiskována poslednímu majiteli.

Hradní architektura

Vystoupení rytířů na Landštejně.

Hrad nejdříve plnil obrannou a vojenskou funkci, kdy byly uplatněny spíše funkční stavební prvky tehdejší doby. Jádrem hradu byla velká hranolová věž na jižní straně a menší obytná vět s kaplí na jižní straně. Později byly tyto věže spojeny palácem, do kterého se vcházelo jižní věží. V roce 1495 byla vystavěna hradní kaple sv. Jiří. Teprve za držení hradu pány z Krajířů na stal architektonický rozvoj hradu, kteří začali románský slov přestavovat do tehdy pohodlnějšího renesančního slohu, včetně přestavby hlavního vstupu do hradu a rozšíření celkového půdorysu stavby. Tehdejší majitel se finančně vyčerpal a v roce 1579 byl hrad prodán. Tím začalo chátrání této stavby, kdy definitivní zkázu dovršil požár v roce 1771. V 70. letech dvacátého století byl hrad zakonzervován a rekonstruován.

Otevírací doba

  • Duben, říjen soboty, neděle a svátky 9-16 hodin
  • Květen, září denně mimo pondělí 9-16 hodin
  • Červen až srpen denně mimo pondělí 9-17 hodin
  • Listopad až březen hrad uzavřen

Zajímavosti okolí

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Landštejn
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Landštejn