Kilimandžáro

Z Multimediaexpo.cz

Na vrcholu Uhuru
Ustupující ledovec na vrcholu Kibo
Pohled na Kilimandžáro z národního parku Amboseli
Pamětní deska Hanse Meyera
Relief Kilimandžára

Kilimandžáro (Uhuru, česky svoboda) je horský masiv téměř na rovníku v Tanzanii a částečně v Keni. Jde o stále ještě činný vulkán, který má tři zaledněné vrcholy. Je na něm nejvyšší hora Tanzanie a zároveň celého Afrického kontinentu. Nejvyšší bod se jmenuje Uhuru Peak na vulkánu Kibo a jeho výška je 5 895 m. Vrchol přitahuje denně v průměru 58 turistů.

Obsah

Geologie

Kilimandžáro se nachází tři stupně jižně od rovníku, poblíž města Moshi, ve kterém je zároveň mezinárodní letiště. Leží ve Velké příkopové propadlině, což je zlom táhnoucí se v délce asi 5 000 km. Před půl milionem let zde probíhala intenzivní sopečná činnost, jejímž důsledkem byl mimo jiné vznik masivu Kilimandžára.

Názvosloví

Další jména pro tuto horu jsou:
Kilima Dscharo, Oldoinyo Oibor (v masajštině Bílá hora), aa Kilima Njaro (ve svahilštině Svítící hora), Kaiser-Wilhelm-Spitze (hora císaře Viléma, německy)

Historie

Vrchol byl poprvé zdolán armádním zvědem z kmene Marangu jménem Johannes Kinyala Lauwo (1871–1996), který vylezl na horu devětkrát, než si uvědomil, že se jedná o kráter. Lauwo byl průvodcem prvních „oficiálních“ pokořitelů hory Němce Hanse Meyera a Rakušana Ludwiga Purtschellera 6. října 1889. V roce 1984 dojeli na Uhuru peak dokonce dva cyklisté.

Masiv

Na svazích Kilimandžára se nachází několik klimatických pásem s jim příslušnou vegetací.

  • 1 400 - 1 800 m Zde je kultivovaná krajina ve které se díky vysokým srážkám a vulkanické půdě dobře daří plodinám.
  • 1 800 - 2 900 m V tomto pásmu následuje divoký horský deštný prales s velmi vysokými srážkami.
  • 2 900 - 4 000 m V těchto výškách se nalézá pásmo vřesovišť. Ve spodní části pásma převažuje nevlídné počasí s mlhami a děšťovými či kroupovými přeháňkami.
  • 3 300 - 4 000 m Zde je již chladnější a jasnější počasí. Daleko více zde svítí slunce. Ustupují mlhy. Rostou zde unikátní rostliny.
  • 4 000 - 4 800 m V tomto pásmu jsou již velmi tvrdé podmínky. Teploty v noci klesají pod bod mrazu a ve dne se šplhají i na 35 °C. Rostou zde jen lišejníky a mechové porosty.
  • nad 4800 Nad touto výškou panují již arktické podmínky. Částečně jsou zde ledovce a sníh, vegetace žádná. Ledovce stékají do výšky zhruba 4 270 m.

Vrcholový kráter

Vrcholový kráter vypouští plyn přímo na straně vrcholu Kibo. Kibo má vrcholový kráter o průměru 2,4 km s hloubkou až 300 metrů. Nejvyšší bod na okraji kráteru se nazývá Uhuru peak. Vědci zjistili, že v roce 2003 byla tekutá láva jenom 400 metrů pod špičkou kráteru. Ačkoliv se žádná nová vulkanická činnost neočekává, přece jenom jsou na místě obavy z toho, že se části hory můžou zřítit. Místní legendy hovoří o činné aktivitě před 170 lety. Dva další zaniklé vulkány jsou Mawenzi (5 149 m), třetí nejvyšší vrchol Afriky (po Mount Kenya), a Shira (3 962 m).

Výstupové cesty

K dosažení vrcholu Kilimandžára je možné využít některou z šesti základních tras:
Marangu (východní), Mweka (jižní), Umbwe (jižní), Shira (západní) a Rongai (severní).
Kolem 90% turistů vystupuje na vrchol po Marangu route (tzv. Coca-Cola route). Jako jediná je vybavena na všech svých stanovištích noclehárnami či ubytovacím zařízením (velmi skromné). Obvyklý výstup zabere 6 dnů.

Flora

Ve výšce 3 300 - 4 000 m rostou senecie, lobélie, protei a další rostliny. Senecie dosahují výšky až pěti metrů, což je světový unikát. Takto obrovské exempláře se vyskytují právě jen u afrických pětitisícovek.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kilimandžáro
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kilimandžáro