V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Holašovický kruh

Z Multimediaexpo.cz

Soliterní menhir u Holašovického kamenného kruhu

Holašovický kruh[1], také známý pod názvy Holašovický Stonehenge[2], Jihočeský Stonehenge[3] nebo Holašovický kromlech[4], je novodobý kromlech vybudovaný u vsi Holašovicejižních Čechách.

Obsah

Historie

První balvan vykopal místní občan pan Václav Jílek kolem roku 2000 na návsi, kde dlouhá léta překážel při sečení trávy.[5] Následně pan Jílek pokračoval sháněním dalších kamenů vhodných pro realizaci celé stavby. Všechny pocházely ze vzdálenosti do 15 kilometrů od Holašovic a transport většiny z nich se neobešel bez komplikací.[6] Samotný kromlech byl postaven na konci srpna roku 2008 jako kruh 25 kamenů včetně jednoho centrálního. Zhruba 200 metrů jihovýchodně od kruhu se nachází samostatný velký menhir (později doplněný ještě o menší). Stavbu realizoval na vlastním pozemku pan Jílek podle návrhu ing. Pavla Kozáka.[1] 25. června 2011 došlo v rámci oslav letního slunovratu k vytvoření dolmenu. Zhruba 30 osob pomocí dřevěných saní podkládaných kmeny přesunulo osmitunový plochý balvan ke trojici menhirů - umístění na jejich vrchol již asistovala těžká technika.

Funkce stavby

Primární účel stavby je psychotronického charakteru a spočívá ve 3 funkcích: První je léčivá (doplňkově k lékařské péči); energie stavby pozitivně působí na 95% chorob patologického spektra - nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón (původně do vzdálenosti 600 metrů)[1] Stavba a celý komplex jsou dále využívané k pořádání různých kulturních akcí, oslav a koncertů.

Okolí kromlechu

Součástí areálu je rybníček, jehož břeh lemují stromy a menhiry, dále pahorek (u jehož úpatí stojí tabule informující o areálu, která obsahuje mimo jiné i návod k použití menhirů. Poblíž tabule můžeme najít kasu určenou pro dobrovolné finanční příspěvky určené na údržbu areálu. Směrem k vesnici se rozkládá dráha pro motorové čtyřkolky. O kilometr dále bývalo mohylové pohřebiště knovízské kultury, kde došlo roku 1927 k nálezu bronzového depotu s množstvím nástrojů a šperků.[4] V souvislosti s Holašovickým kruhem bývá často zmiňováno Třísovské oppidum, 10 kilometrů vzdálené keltské sídliště z 2. století před letopočtem.

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 Holašovický kruh archet.org
  2. V Holašovicích se uskuteční keltské slavnosti rozhlas.cz
  3. Jihočeský Stonehenge – menhiry u Holašovic kudyznudy.cz
  4. 4,0 4,1 Holašovický kromlech moje-kniha-stinu.blog.cz
  5. Pyramidy a Stonehenge najdete i v české kotlině. Dobíjejí energii a léčí novinky.cz
  6. V Holašovicích vyrostlo jihočeské Stonehenge tyden.cz