Colin Farrell

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Colin Farrell (2016)
Colin Farrell (2016)
Colin Farrell (2016)

Colin James Farrell (* 31. května 1976 v Dublinu, Irsko) je irský herec. Účinkoval například ve filmu Alexander Veliký z roku 2004.

Za roli ve filmu V Bruggách byl oceněn Zlatým glóbem

Obsah

Mládí

Narodil se v irském Dublinu do rodiny Rity a Eamona Farrellových. Má dvě sestry Claudine (jeho osobní asistentka) a Catherine a bratra Eamon Jr. Od mládí byl veden ke sportu zejména díky svému otci, který hrál profesionálně fotbal. Tímto směrem se nakonec Farrell nevydal kvůli své sestře, která začala studovat herectví a Colina tak silně ovlivnila.

Herecká kariéra

První zkušenosti před kamerou získal až po studiu, kdy se objevil v seriálech Falling for a Dancer a Ballykissangel. Jako odrazový můstek mu poté posloužilo londýnské divadlo Donmar Warehouse, kde se Farrell objevoval a následně si jej zde všiml známý hollywoodský herec Kevin Spacey, který mu nabídl roli ve snímku Rafinovaný zloděj (Ordinary Decent Criminal). Film nesplnil Farrellova očekávání, ale dal mu zkušenosti pro další směřování.

Jeho šance přišla koncem devadesátých let, kdy si jej vybral pro svůj film známý režisér Joel Schumacher a Farrella obsadil do hlavní role filmu Tábor tygrů (Tigerland). Film měl premiéru roku 2000 a i přes rozporuplné reakce Farrell natolik zaujal, že si vysloužil cenu od bostonských kritiků. To mu otevřelo cestu k dalším nabídkám, kdy se postupně objevil ve filmech Psanci Ameriky (American Outlaws), Hartova válka (Hart's war), Minority report a Telefonní budka (Phone boot). Právě rok 2002, kdy se Farrell objevil ve filmech Hartova válka, Minority report a Telefonní budka, byly pro kariéru dosud skrytého talentu zlomové. V Hartově válce po boku Bruce Willise exceloval a i přes komerční nezdar filmu byl Farrell oceňován za svůj výkon. Na to navázaly role v komerčním hitu Minority report s Tomem Cruisem pod taktovou Stevena Spielbergha a poté herecký koncert v Schumacherově Telefonní budce. Právě rok 2001 tak byl pro Farrella rokem, kdy se dostal na výsluní hollywoodu a stal se světově známou osobností.

V dalších letech Farrel pokračoval v rozvoji své kariéry střídal se po boku hvězd stříbrného plátna. V roce 2003 to byl například Al Pacino ve filmu Test (The Recruit), Ben Affleck ve filmu Daredevil nebo Samuel L. Jackson ve filmu S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení V letech 2004, 2005 to poté byly velkofilmy Alexander Veliký (Alexander) Olivera Stona a Nový svět (The New World) Terrence Malicka. Svého prvního ocenění se dočkal v roce 2009, kdy dostal Zlatý glób za roli ve filmu V Bruggách (In Bruggy).

V dnešní době má Colin Farrell na svém kontě bezmála třicet filmových rolí a bezpočtu nabídek na role další. Je jednou z nejzářivější hvězd Hollywoodu a zároveň velkým hereckým příslibem do budoucna.

Osobní život

V roce 2011 se oženil s Amelie Warner, jejich manželství však trvalo pouhé 4 měsíce. Amelie Warner později prohlásila, že svatba nebyla legální.

Rok poté žil se spisovatelkou Emmou Forrest, která jejich soužití popsala v knize Your Voice In My Head. Emma Forrest také uvedla, že spolu plánovali dítě, než se s ní herec rozešel.

V letech 20022003 žil s britskou modelkou Kim Bordenave, s kterou se mu v roce 2003 v Los Angeles narodil syn James Padraig Farrell. Později Farrell oznámil, že syn trpí Angelmanovým syndromem, nebo-li genetickou poruchou, jež opozdila intelektuální vývoj dítěte.

Poslední partnerkou, se kterou Farrell trvale žil je Alicja Bachleda-Curus. Žili spolu od roku 2009 do roku 2010 a mají spolu syna Henry Tadeusz Farrell, který se narodil v roce 2009.

Filmografie

Velká Galerie

YouTube

Top 10 Colin Farrell Performances (2005)
Colin Farrell on Donald Trump Grabbing 'Kittens'


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Colin Farrell
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Colin Farrell
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace