V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Charles Duke

Z Multimediaexpo.cz

Charles Moss Duke

Charles Moss Duke (* 3. říjen 1935, Charlotte, Severní Karolína, USA), byl americký kosmonaut z Apolla 16, který vstoupil na Měsíc.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Vyrostl v Lancasteru v Jižní Karolíně. Společně s otcem jezdil na lov, chytat ryby a později své záliby rozšířil i na golf. Po absolvování základní a střední školy nastoupil do Akademie admirála Farraguta na Floridě. S výtečným prospěchem ji ukončil a se stipendiem pokračoval ve studiích na námořní akademii ve West Pointu (United States Naval Academy). Tady získal diplom inženýra námořních věd. Pak se rozhodl létat, v Georgii absolvoval základní letecký výcvik a později se zacvičil na lety s vrtulníkem a na letoun F-86. Byl poslán do vojenské služby do Evropy, tehdejší NSR. Po třech letech se v roce 1961 vrátil do USA a rozhodl se studovat dál, tentokrát na Massachusetts Institute of Technology. V roce 1964 zde získal diplom inženýra letectví a astronautiky. Nastoupil jako zkušební letec a později instruktor na základně Edwards a v dubnu 1966 byl přijat do NASA k týmu kosmonautů. V té době byl ženatý a měl dva chlapce.

Lety do vesmíru

Posádka Apolla 16

Odstartoval v kosmické lodi Apollo 16 spolu s kosmonauty Johnem Youngem a Thomasem Mattinglym z mysu Canaveral na jaře roku 1972. Cílem expedice bylo přistát a vystoupit na Měsíci. Zatímco na oběžné dráze Měsíce kroužil Mattingly, tak Young s Dukem na Měsíci přistáli a strávili zde 71 hodin. Duke byl desátým člověkem, který na Měsíc vstoupil. Po skončení průzkumu se vrátili na oběžnou dráhu a pak celá trojice v pořádku přistála na hladině Tichého oceánu po 11 dnech ve vesmíru.

Po skončení letů

K 1.lednu 1976 z NASA i armády odešel v hodnosti plukovníka vojenského letectva a věnoval se soukromému podnikání. V roce 2005 byl na návštěvě v Praze a Brně, spojené s přednáškou a rozdáváním autogramů, vystoupením v televizi Nova.

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  

Externí odkazy