Zdzisław Beksiński

Z Multimediaexpo.cz

Zdzisław Beksiński (1991)
Hrob Zdzislava Beksinského v Sanoku

Zdzisław Beksiński [zďžisuav bekšiňski] (* 24. února 1929, Sanok, Polsko, † 22. února 2005, Varšava, Polsko) byl polský malíř, grafik, jevištní výtvarník a architekt, tvůrce monumentálních obrazů v barokním a gotickém duchu, představitel polského symbolismu, surrealismu a modernismu.

Reliéfní obrazy, které začal dělat v roce 1958 byly vytvářeny ze svařovaného kovu aplikovaného na kovový nebo dřevěný podklad.

Vždy maloval na dřevovláknitou desku signovanou ze zadní strany a své obrazy nepojmenovával. Beksinski začal v 1964 jako fotograf, po své fotografické periodě (1965-1980) přešel k tvorbě plastik a následně získal reputaci jako grafický umělec.

Narodil v Sanoku, malém městečku poblíž jihovýchodní hranice Polska. Jeho otec byl zeměměřič, dědeček stavitel a pradědeček Mathieu, revolucionář z roku 1863, zakladatel továrny na vagóny [1]. Za německé okupace Beksinski studoval nejprve na obchodní škole a později na tajné vysoké škole. V letech 1947 - 1952 studoval na Fakultě Architektury Důlní a Ocelárenské Akademie v Krakowě. Počátky jeho malířské tvorby jsou spjaty s jeho rodným městem.

Roku 1958 se narodilo jeho jediné syn Thomas (polsky Tomek)[2] a toho samého roku vystavoval své práce ve Varšavě, Gliwici a v Poznańi, jeho plastik, především abstraktních reliéfů. V té době byl členem Polského svazu uměleckých fotografů a vystavoval v Polsku i za hranicemi. V roce 1977 se přestěhoval z Sanoku do Varšavy.

Beksinski se dostal do kontaktu s Piotrem Dmochowskim, uměleckým agentem z Paříže. Vystavoval ve Francii, Německu a hlavně v zajímavých uměleckých centrech Polska. V roce 1999 zorganizovalo Historické muzeum v Sanoku Beksinského výstavu "Uzavřená retrospektivní výstava". Muzeum vlastní nejlepší sbírku autorových prací.

Mnoho prací je shromážděno v Muzeum Historycznym v Sanoku. Beksinski muzeu věnoval asi 150 obrazů a řadu grafik.

V noci z 21. na 22. února 2005 byl zavražděn ve svém bytě známým, který pro něj léta vykonával různé domácí řemeslnické práce, protože mu odmítl půjčit peníze.

Reference

  1. Mateusz (Mathieu) Beksiński (1832)
  2. Tomasz Beksinski - ikona polské gotické subkultury [online]. Sanctuary.cz, [cit. 2008-01-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy