Black-Friday-2019-10-Multimediaexpo.png

Zámek Slezské Rudoltice

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
KRNOV Prudnik 2016X055.jpg

KRNOV Prudnik 2016X082.jpg
Zámek Slezské Rudoltice (září 2016)
Zámek v obci Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice se nachází ve stejnojmenné obci Slezské Rudoltice. Zbudovali ho Fulštejnové mezi lety 1548 až 1565. Největšího rozmachu se zámku dostalo za éry Alberta z Hodic, který jej podědil po svém otci. Původně renesanční zámek přestavěl v barokním stylu. V zámku bylo divadlo a hrála v něm vlastní zámecká kapela.

Zámecká zahrada byla obohacena souborem romantických staveb. "Byly zde zříceniny gotického hradu, na pahorku vedle byl chrám čínský, nedaleko zase byzantská kaplička Božího hrobu, věrně, dle vzoru oné Jeruzalémské kaple, vystavěná. Blízko poustevny, mechem přikryté, byla indická pagoda postavena. Všude plno soch, lepších i horších, v podivném smíšení."[1]

Zámek se stal jedním z kulturních center Slezska. Po smrti Hodicově (1778) spravoval zámek baron Friedenthal, který veškeré cennosti zámku rychle rozprodal. Po té již zámek chátral. Po válce byl zámek krátce sídlem MNV a později, po částečné rekonstrukci, sloužil zámek jako sklad zdravotnického materiálu.

V roce 2004 se stala obec správcem zámku a v roce 2008 i vlastníkem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

V současnosti jsou v zámku umístěny stálé expozice:

Mimo stálých expozic jsou v zámku pořádány výstavy obrazů, fotografií a jiných uměleckých děl. Na zámku také působí šermířská skupina Společenství Severských pánů. Původní byt správce dnes slouží pro ubytování turistů.

Obsah

Historie

Literatura

Velká Galerie

Reference

  1. Zajímavosti z dějin Osoblažska: Vojtěch hrabě z Hodic, moravský podivín. Třemešná ve Slezsku, F.B. Mikovec, 2013. Dostupné z WWW.
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2014-06-06]. Katalogové číslo 149719 : Zámek. Památkový katalog: MonumNet.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zámek Slezské Rudoltice
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zámek Slezské Rudoltice
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace