Východní Timor

Z Multimediaexpo.cz

Východní Timor
Východotimorská demokratická republika
Repúblika Demokrátika Timor Lorosa'e
República Democrática de Timor-Leste
Flag of East Timor.png  Timor-Leste CoA.gif
Východotimorská vlajka   
Pátria
Východotimorská hymna
"Unidade, Acção, Progresso"

("Jednota, Čin, Pokrok")

Geografie
LocationEastTimor.png
Hlavní město: Dili
Rozloha: 14 609 (154. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Foho Tatamailau (2963 m n.m.)
Časové pásmo: +9
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 040 880 (153. na světě)
Hustota zalidnění: 69 (98. na světě)
HDI: 0,483 (nízký)
Jazyk: tetunština (úřední), portugalština (úřední), angličtina (pracovní), indonéština (pracovní)
Náboženství: římskokatolická církev
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: americký dolar + vlastní oběžné mince (USD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: TL
Telefonní předvolba: +1671
Národní TLD: .tl


Východní Timor je malý stát na východě ostrova Timor v souostroví Malé Sundy. Počet obyvatel dosahuje 1 milionu. Hlavním městem je Dili. Úředními jazyky jsou tetunština a portugalština. Nejvíce věřících se hlásí ke katolické církvi.

Obsah

Historie

Od 16. století byl portugalskou kolonií, v roce 1975 po dekolonizaci vyhlásil nezávislost, ale vzápětí ho obsadila Indonésie, jíž patří západní polovina ostrova. Následovala dlouhá partyzánská válka, při níž indonéské síly postupovaly i proti civilistům s velkou krutostí, systematicky porušovaly lidská práva a dopouštěly se masakrů; z populace 800 000 obyvatel zahynulo nejméně 100 000, možná až třikrát tolik. Teprve zesílení mezinárodního tlaku, který se v 80. letech omezoval na formální protesty s předchozím tichým schválením invaze, a politické změny v Indonésii způsobily, že se stáhla a 20. května 2002 se Východní Timor stal nezávislou republikou.

Nezávislost a mezinárodní mise

V květnu 1999 Indonésie a Portugalsko podepisují dohodu zprostředkovanou Organizací spojených národů, která obyvatelům východního Timoru umožňuje v referendu hlasovat o případné nezávislosti. V referendu organizovaném OSN v srpnu 1999 hlasuje pro nezávislost Východního Timoru na Indonésii 78 % účastníků referenda. Během nepokojů a násilností (zejména ze strany ozbrojenců, kteří odmítají nezávislost Východního Timoru) je zabito 1000 - 2000 civilistů a infrastruktura ve východní části ostrova je téměř zcela zničena. Díky mezinárodním misím a misím OSN se situace postupně stabilizovala. Po stažení mírových jednotek OSN v roce 2005 však na jaře 2006 propuká další vlna nepokojů. Přítomnost OSN je následně opět posílena.

Ve Východním Timoru se vystřídalo pět různých mezinárodních misí:

Geografie

Povrch státu je převážně hornatý, střed země vyplňuje hornatina, přesahující 2000 m.n.m. Nejvýše vystupuje masiv Ramelau (Ermera 2963 m.n.m.) Řeky jako je Lacio jsou krátké, ve vlhkém ročním období vodnaté. Průměrné roční teploty vzduchu se pohybují v nížině mezi 26 °C a 27 °C. Průměrný roční úhrn srážek je 500 až 1500 mm, na návětrných svazích hor však nepřesahuje 2000 mm.

Hospodářství

Východní Timor je rozvojový zemědělský stát s ložisky ropy. Pěstuje se rýže, kukuřice, maniok, batáty, káva, čaj, tabák, kokosová palma a kaučukovník. Významná je těžba dřeva, zvláště vzácného santalu. Chovají se buvoli, skot, kozy, ovce, prasata a koně. Významný je rybolov i řemeslná výroba jako je tkání látek a košíkářství.

Různé

O Východním Timoru zpívá zpěvačka Shakira v písni Timor, která vyšla v roce 2005 na jejím albu Oral Fixation Vol. 2.

Soubor:Vychodni Timor.png
Mapa Východního Timoru

Související články

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Východní Timor