Text602

Z Multimediaexpo.cz

Text602, často zkráceně T602, byl český textový procesor typu WYSIWYG pro počítače IBM PC kompatibilní s operačním systémem DOS, velmi rozšířený zejména v první polovině devadesátých let. Umožňuje bez dalších utilit pracovat se znaky národních abeced (především s českými a slovenskými, ale rovněž s německými nebo s azbukou) a několika různými mapami klávesnice. Bylo možné jej spustit i na počítačích PC XT. Pracuje v grafickém režimu.

Obsah

Stručná historie

První verze procesoru vznikla ještě před listopadem 1989 v kruzích někdejší pražské 602. základní organizace Svazarmu sdružující zájemce o osobní počítače. Jako autoři jsou uváděni Jaromír Šiška, Richard Kaucký a Martin Šiška. Později vývoj převzala jimi založená firma Software602.

Poslední verze 3.1 byla vyvinuta roku 1995.

Charakteristika

Textový procesor T602 obsahuje funkce, které umožňují pohodlně vytvářet textové dokumenty, především:

  • komunikace s uživatelem v českém jazyce
  • klávesové zkraty převzaté z programu WordStar
  • různé typy písma (normální, tučné, kurzíva, vysoké, velké, podtržené, horní a dolní index)
  • různé mapy klávesnic (anglická, česká, programátorská, německá, ruská, uživatelem definovaná atd.)
  • podpora mnoha typů tiskáren
  • označování a kopírování textu, sloupcové bloky
  • automatické zalamování odstavců
  • vkládání obrázků
  • kreslení rámečků (tabulek)
  • možnost otevřít více dokumentů najednou
  • práce s makry
  • sestavení obsahu nebo rejstříku dokumentu
  • propojení s databázovým souborem pro hromadnou korespondenci
  • kalkulačka, jednoduchý správce souborů, jazykový korektor

Podporované formáty

Nativně program používá vlastní formát 602. Je také možné importovat i exportovat soubory formátů používaných programy WordStar, Microsoft Word, WordPerfect a rovněž soubory formátu RTF. Import a export probíhá pomocí programu pre602.exe, který funguje samostatně, může však být pohodlně přednastaven a volán z menu T602.

Do dokumentu je možno vložit i obrázky, do verze 3.0 včetně pouze ve formátu TIFF. Od verze 3.1 byly podporovány formáty Microsoft Windows Bitmap (BMP) a PC Paintbrush (PCX).

Tisk

Kvůli faktu, že ne všechny tiskárny dovezené na začátku 90. let do ČSFR měly znakovou sadu obsahující české a slovenské znaky, zakomponovali autoři do programu tři druhy tisku:

  • grafický režim - veškerý text se do tiskárny odesílá jako shluk bodů (tato metoda byla nejsnažší a pravděpodobně nejpoužívanější, byla však také nejpomalejší a nejméně šetrná k pásce či náplni tiskárny)
  • nahrání znakové sady do RAM tiskárny pomocí programu down602m.exe (později d602.exe) a následný tisk z T602 v textovém režimu
  • textový režim pro tiskárny, které obsahují všechny potřebné znaky, bez nutnosti cokoliv nahrávat (v tomto režimu jsou podporovány i některé tiskárny s typovým kolečkem nebo elektrické psací stroje s připojením k počítači)

Definice pro jednotlivé tiskárny jsou uloženy v souborech s příponou DST tak, aby si je uživatel mohl upravit v případě, že by tiskárna nebyla schopna pracovat s žádným dodávaným ovladačem.

MailMerge

Text602 má zabudován systém MailMerge. Je schopen načíst tabulku ve formátu DBF, vybrat z ní věty odpovídající kritériím a následně vytisknout dokument tolikrát, kolik odpovídajících záznamů bylo nalezeno. Typickým využitím systému je třeba hromadná korespondence, pokaždé stejný dopis s jinou hlavičkou. K načtení tabulky a pohybu v záznamech se používají tzv. tečkové příkazy. Tečkový příkaz se zapisuje přímo do těla dokumentu, na začátek řádky. Příkaz začíná tečkou, následují dvě písmena definující příkaz a dle potřeby i parametry příkazu. Na vytištěném dokumentu pak nejsou tyto příkazy vidět. Například příkaz

.DF adresy.dbf

určuje, že má být před tiskem načten soubor adresy.dbf. Jednotlivá pole se pak vkládají kamkoliv do dokumentu ve formátu $(proměnná), přičemž název proměnné odpovídá názvu sloupce tabulky.

Kartotéka K602

V pozdějších verzích byl s procesorem dodáván i program Kartotéka K602. Jedná se o program umožňující vytvořit soubor ve formátu DBF a plnit jej daty v uživatelem navrženém formuláři. Program není míněn jako plnohodnotné databázové prostředí, neumí pracovat s více tabulkami najednou a možnosti filtrování záznamů a vyhledávání jsou omezené. Jde především o pomůcku k vytvoření jednoduché tabulky, využitelné v systému MailMerge.

Externí odkazy