Tbilisi

Z Multimediaexpo.cz

Významné náměstí Svobody ve Tbilisi
Pohled na centrální část Tbilisi
Katedrála Sameba (2009)

Tbilisi je hlavní město Gruzie, nacházející se přímo uprostřed této země na řece Kura. Má 1,345 milionu obyvatel, do roku 1936 bylo také známé pod názvem Tiflis.

Obsah

Historie

Tbilisi bylo založeno gruzínským králem Vachtangem I Gorgasali (452-502) v 5. století; oblast však byla oblast byla osídlená již dříve. Město obsadily mnohé říše, jako např. Arabové, Peršané a Seldžučtí Turci - v 8. století zde dokonce i sídlil arabský emír. Gruzínci město dobyli opět až v roce 1122, a to za vlády krále Davida IV; ten sem poté přesunul své sídlo z Kutaisi a Tbilisi prohlásil za hlavní město země. Na konci 18. století už bylo město neustále ohrožováno perskými výboji, od roku 1801 se pak natrvalo stalo součástí Ruského impéria.

Nezávislost získalo opět až po Říjnové bolševické revoluci roku 1917, ovšem pouze do intervence sovětských sil roku 1920. Ty vytvořily násilným sjednocením Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie Zakavkazskou sovětskou federativní socialistickou republiku. Později došlo k jejímu rozdělení na tři sovětské republiky, Tbilisi zůstalo jako centrem Gruzínské SSR. Od 9. dubna 1991 je Tbilisi hlavním městem nezávislé a suverénní Gruzie. Přesto ale krátce po vyhlášení nezávislosti došlo k nepokojům; v lednu roku 1992 zde zuřily urputné boje, což nakonec vedlo ke změně politické scény, stejně jako revoluce z roku 2003, která svrhla Eduarda Ševarnadzeho.

Průmysl a doprava

V Tbilisi se vyrábějí zemědělské stroje, letadla a lokomotivy. Je zde také zastoupen textilní průmysl, orientovaný na zpracování vlny a hedvábí, kožedělný průmysl tu rovněž zpracovává původní suroviny. Nedaleko města se nachází tepelná elektrárna. Páteří tbiliské MHD je metro se dvěma linkami. Do roku 2006 po městě jezdily také tramvaje a trolejbusy, byly ale zcela nahrazeny levnějšími autobusy.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
თბილისი