Tatry

Z Multimediaexpo.cz


Tatry jsou pohoří na severu Slovenska a jihu Polska, součást Karpat. Do roku 1992 byly nejvyšším pohořím Československa. Nyní jsou nejvyšším pohořím Slovenska (Gerlachovský štít) a Polska (Rysy).

Obsah

Charakteristika

Vnitřní Západní Karpaty, Tatry vyznačeny červeným polem

Tatry se nacházejí v severní části Slovenska na hranici s Polskem. Pohoří zaujímá rozlohu asi 750 km², z toho 600 km² leží na území Slovenska. Tatry jsou jediným pohořím Karpat, které má alpínský ráz. Jsou nejvyšším pohořím celého karpatského oblouku a nachází se zde 25 vrcholů vyšších než 2 500 metrů nad mořem. Hlavní část Tater byla vymodelována vodou respektive ledovci. Území Tater patří k úmoří Černého moře (řeka Váh) a Baltského moře (Dunajec nebo Poprad). Nejvyšší částí pohoří jsou Vysoké Tatry.

Rozdělení

Hvězdárna na Skalnatom Plese, v pozadí vlevo Lomnický štít

Tatry se z geomorfologického hlediska dělí na tyto podcelky:

Východné Tatry leží převážně v Spišském regionu, Západné Tatry na Liptově a Oravě. Hranicí mezi Západnými a Východnými Tatrami je Dolina Suchej vodyPolsku a Tichá dolina na Slovensku.

Z hlediska politické příslušnosti se Tatry dělí na slovenské a polské.

Národní parky

Na území Tater leží dva národní parky:

TANAP byl vyhlášen v roce 1948 s účinností od 1. ledna 1949, TNP v roce 1954, s účinností od 1. ledna 1955. Území Západních Tater bylo k parku přičleněno s účinností k 6. únoru 1987. Rozloha TANAPu je v současnosti 1045 km², z toho vlastní území 738 km², ochranné pásmo 307 km².

TPN má rozlohu 212 km².

Ochranářsky nejhodnotnějším je pás Tater 55 km dlouhý a 17 km široký. Délka Tater je asi 80 km.

Štíty a vrcholy

Soubor:Panorama High Tatras from Poprad.jpg
Panorama Vysokých Tatier z Popradu
plastická mapa Vysokých Tatier 1:50 000

Nejvyšším vrcholem Tater je Gerlachovský štít (2655 m). Dalšími vrcholy podle výšky jsou Gerlachovská veža (2642 m), Lomnický štít (2632 m), Ľadový štít (2627 m), Pyšný štít (2621 m), Zadný Gerlach (2616 m), Lavínový štít (2606 m), Malý Ľadový štít (2602 m), Kotlový štít (2601 m), Lavínová veža (2600 m) a další.

Volně přístupné po turistických trasách jsou ve Vysokých Tatrách následující vrcholy:

Na Gerlachovský štít, Vysokú (2547 m), Ľadový či Lomnický štít se dá v současné době dostat jen v doprovodu horského vůdce. Na Lomnický štít vede lanovkaTatranské Lomnice přes Skalnaté pleso.

Západních Tatrách jsou přístupné tyto vrcholy:

a mnoho dalších menších vrcholů.

Doliny

Tatranské doliny jsou jakýmsi protipólem tatranských hřebenů. V Tatrách je jich asi 30.

Bielovodská dolina je jedinou dolinou Tater alpského rázu. Je to zároveň nejdelší tatranská dolina. Doliny v Západných Tatrách jsou méně strmé než doliny ve Východných, jsou ale také hezké a obklopené vysokými vrcholy.

Vodopády

Mezi nejznámější vodopády patří:

Jeskyně

Na území Tater se působením vody vytvořilo mnoho jeskyní, v současnosti je jich 330 zmapovaných. Jde převážně o krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou a s malými jezery. Většina těchto jeskyň je pro veřejnost uzavřena. Mezi nejznámější patří:

Fauna a flóra

Flóra

Horské svahy jsou porostlé převážně smrkovými lesy, ve vyšších partiích kosodřevinou.

Fauna

Mezi typické zástupce tatranských savců patří kamzík horský a medvěd hnědý.

Počasí

Počasí má převážně horský až vysokohorský ráz. Turisté musí počítat s jeho náhlými změnami, hlavně pří výstupech na vrcholy nebo při přechodech dlouhými tatranskými dolinami, které trvají většinou 8 až 10 hodin. Průměrná roční teplotanadmořské výšce 1000 m je 5 °C, v červenci 15 °C. Nejvhodnějším obdobím pro turistické výstupy v Tatrách je podzim, kdy je počasí nejstabilnější kvůli nižším teplotám a zároveň je i výborná viditelnost.

Turistika

Nejčastějšími turistickými návštěvníky jsou Slováci, Češi a Poláci a tyto národy také patří také mezi nejčastější oběti těchto hor.[1]

Související články

Reference

  1. V Tatrách našli po šesti dnech tělo zmizelého Čecha. Novinky.cz [online].  [cit. 2008-8-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tatry