Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Stromboli

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Poloha ostrova Stromboli.

Stromboli (12,2 km²) je malý ostrov ležící v Tyrhénském moři tvořený stejnojmennou, stále aktivní sopkou. Tento ostrov je součástí Liparských ostrovů patřících k Itálii. Základna sopky leží 2 100 m pod pod mořskou hladinou, nejvyšším bodem ostrova je vrchol Vancori – 924 m n. m. Tato sopka dala jméno strombolskému typu erupce vulkánu.

Ostrov

Ostrov je od nejstarších dob znám jako přírodní maják označující severovýchodní okraj Liparských ostrovů. Název dostal od starých Řeků podle svého pravidelného kuželovitého tvaru (Στρογγυλη, Strongylé tzn. „Okrouhlý“). Na ostrově se nacházejí dvě vesniceStromboli na severovýchodě a Ginostra na jihozápadě. V roce 1991 zde žilo 361 stálých obyvatel. Celý ostrov včetně obou těchto vesnic náleží k městu Lipari. Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov a pěstování vína (zejména odrůdy Malvasia), dnes je hlavním zdrojem příjmů turistický ruch.

Sopečná činnost

Stromboli je stratovulkán; sopečně aktivní není nejvyšší vrchol hory, ale krátery na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Větší sopečné erupce sopky byly zaznamenány v letech 1919 a 1930. V roce 2002 začalo zvýšení sopečné aktivity 29. prosince výtokem žhavé lávy. Následujícího dne hornina, uvolněná sopečnou aktivitou ze svahu Sciara del Fuoco, způsobila vlnobití, které poškodilo vesnici Stromboli. 5. května 2003 při silné explozi sopka vychrlila sopečné plyny spolu s kameny, které poškodily několik domů ve vesnici Ginostra. Erupce postupně skončila v červenci 2003. Sopka je trvale činná i mezi obdobími zvýšené aktivity. Výtrysky lávy je v té době možné pozorovat dvakrát až třikrát za hodinu. Přístup na sopku je upraven nařízením starosty města Lipari (na fotografii v angličtině). Sopka znovu zvýšila činnost 27. února 2007.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stromboli
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stromboli
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace