Ruská kosmická agentura

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:RKA Logo.png
Logo Roskosmos

Ruská kosmická agentura (rusky: Федеральное космическое агентство) známá také pod zkratkou Roskosmos dříve Ruská letecká a vesmírná agentura (RKA) je vládní agentura zodpovědná za ruský vesmírný program a letecký výzkum.

Obsah

Historie

Ruská kosmická agentura byla v tehdejším Sovětském svazu založena v druhé polovině padesátých let. Dosáhla mnoha světových prvenství. Vyvinula první balistickou raketu, umělou družici Země, vyslala prvního kosmonauta na oběžnou dráhu, provedla první průzkum Měsíce, Venuše a Marsu. Postupem času však ztratila vedoucí místo na poli dobývání vesmíru z důvodu nedostatku financí.

Současný program

Roskosmos je partner NASA v programu ISS a vyslala tři kosmické turisty, kteří zaplatili za let 20 milionů dolarů. V budoucnosti plánuje rozšířit nabídku vesmírných výletů také na oblet Měsíce za odhadem 100 milionů dolarů. Provozuje nosiče Sojuz a v několika programech úzce spolupracuje s ESA (poslední společný projekt se týká studie na novou pilotovanou loď ACTS[1], která nahradila zamýšlený projekt malého raketoplánu Kliper).

Správa

Vedení Roskosmosu sídlí v Moskvě, ale starty probíhají zejména z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na starty vojenských zařízení je primárně určen kosmodrom v Plesecku. Organizace zaměstnává asi 300 lidí, šéfem je Anatolij Perminov. Většina prací je zajišťována externě. Hlavním dodavatelem je společnost Eněrgija s vlastním střediskem řízení letů v Korolevu u Moskvy.

Externí odkazy



Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.