Rabín

Z Multimediaexpo.cz

Mojžíš je v židovské tradici často nazýván jako „Moše rabenu“ – „Mojžíš, náš učitel“

Rabín (někdy také rabi, z hebr. רב rav, popř. רבי rabi) je vysokou náboženskou autoritou v judaismu. Obecně tento pojem znamená „učitel“, původní význam slova rav je „mistr“, „pán“. Českým zemským rabínem je v současnosti Karol Sidon.

Obsah

Podstata titulu

Titul rabi začal být používán zprvu jako titul pro učence, jejichž názory zmiňuje mišna (tzv. tana'im) a kteří obdrželi ordinaci od svých učitelů, v nepřerušené řadě na Mojžíše. Pokud je citován tana, který nebyl ordinován, je uváděno jméno jeho otce. Hlava sanhedrinu pak byla titulována raban (aramejsky: „Náš učitel“). Po dokončení mišny a přesunu náboženského střediska z Izraele do Babylona se používání titulu proměnilo – titul rav se užíval pro babylonské učence a titul rabi pro palestinské. Dnes je termín rabín spojen s těmito dvěma významy:

  • odborník na halachu, který je delegován k tomu, aby podle ní vydával rozhodnutí
  • duchovní vůdce židovské obce, v tomto smyslu slouží rabín jako duchovní rádce a učitel.

Někdy se používají i označení, která z kořene rav vycházejí (např. reb, ribi, rebe). Nicméně není nutné, aby člověk, který je označen jako „reb“ či „rebe“ byl rabín - často se jedná o čestné označení, jímž se dotyčnému prokazuje úcta a znamená totéž co „učený, vzdělaný člověk“ (v záležitostech židovství a halachy).

Poznámky

Související články

Literatura

  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha : Sefar, 1992. 285 s. ISBN 80-900895-3-4.