Puška SVD

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
SVD (nahoře) a SVDS (zkrácená verze se sklopnou opěrkou)

Odstřelovačská puška Dragunov (Snayperskaya vintovka Dragunova, SVD) byla do výzbroje sovětské armády zavedena v roce 1963. Má některé rysy podobné AK, konstrukčně se ale od útočné pušky liší. Jedná se o samonabíjecí zbraň. Namísto dlouhého pístu AK, má SVD píst s krátkým zdvihem, což přispívá ke zvýšení stability zbraně při střelbě. Vyšší přesnosti střelby bylo dosaženo i kombinací velmi dlouhé hlavně se standardní montáží zaměřovacího dalekohledu se čtyřnásobným zvětšením.

Historický vývoj

Válečné zkušenosti SSSR po 2. světové válce si vynutily pokrok i v pěchotních odstřelovacích puškách. SSSR si uvědomil roli odstřelovačů na bojišti, ale vhodný nástupce již používaných starých pušek Mosin 1891/30 a SVT-40 v té době nebyl. Proto byl zahájen vývoj, jehož výsledkem byla v roce 1963 odstřelovací puška SVD. Konstruktérem této zbraně byl Jevgenij Dragunov. Puška byla rychle nasazena do všech armád Varšavské smlouvy.

Obsah

Verze

Stavba pušky

Optický zaměřovač PSO-1 na SVD
Pohled do zaměřovače PSO-1

Tato odstřelovačská puška je samonabíjecí zbraň. Je zde využit Kalašnikovův mechanismus, pracuje na principu odběru plynů z hlavně tlakem na píst uložený nad hlavní. Vzor ze slavné pušky AK je patrný i na závěru, jehož dva uzamykací ozuby uzamykají pevně závěr díky rotačnímu závorníku. Plynový násadec je opatřen dvoustupňovým plynovým regulátorem s nastavitelnými výfukovými otvůrky. Nastavení regulátoru je následující: Normální podmínky - poloha 1, znečištění - poloha 2. Na rozdíl od AK-47, je na této pušce píst, pístnice a nosič tvořen samostatnými díly. Předpažbí SVD je tvořeno dvěma totožnými částmi, navzájem propojenými objímkami. Každá strana předpažbí má šest podélných ventilačních otvorů. Pažba je odlehčená, má výškově nastavitelnou lícnici. Kromě pušky SVD se vyrábí i model označený jako SVDS, který měl původně odnímatelnou dřevěnou pažbu, ale dnes se vyrábí se sklopnou kovovou opěrkou. Toto provedení je určeno pro odstřelovače výsadkářů a speciálních jednotek. Na ústí SVD je našroubován tlumič plamene, na kterém se nachází pět podélných štěrbin. Puška je dále vybavena mechanickými miřildy, stavitelnými až na 1 200m. Mimo jiné je také standardně osazována optickým zaměřovačem typu PSO-1, ten poskytne až čtyřnásobné zvětšení, záměrný kříž může být za zhoršených podmínek viditelnosti či šeru dosvětlen žárovkou uvnitř. Poslední novinkou je zaměřovač 1P21 „Minuta“ s možností plynulé regulace zvětšení v rozsahu tří až devítinásobném. Dále lze použít zaměřovacích dalekohledů označených jako NSPU 1 a 3, pracujících na principu zesilování zbytkového světla z okolního prostředí. Tento přístroj umožňuje účinné použití zbraně i v noci. S puškou lze pomocí zaměřovacího dalekohledu PSO-1 mířit na cíle vzdálené až 1 300 m, se zaměřovacím přístrojem NSPU je vzdálenost omezena na 400–600m s ohledem na aktuální počasí a typ prostředí. Na zbraň je možno nasadit bodák známý z AKM. Do SVD se používá segmentovaný dvouřadý desetiraný zásobník, který je konstruován z plechu a jsou do něho vryty charakteristické vlisy. Ke střelbě neslouží krátký náboj pro AK ráže 7,62x39 mm, nýbrž puškový náboj Mosin s okrajem 7,62 x 54 mm R, jehož původ se datuje ke konci 19. století. Pro velice přesnou střelbu se používají speciální odstřelovačské náboje. Střela o hmotnosti 9,8 g a prachová náplň 3,1 g.

Tyto náboje však mohou být nahrazeny i obyčejnými, běžnými náboji, které jsou například používány v československém univerzálním kulometu vzor 59. Celkově lze SVD hodnotit jako velmi dobrou a přesnou odstřelovačskou zbraň, schopnou snášet náročné podmínky služby na bojišti. Nicméně toho si můžeme všimnout i na ostatních modelech ruských zbraní jako je například legendární AK-47.

Příslušenství

Modernizovaná verze SVDM

Uživatelé

Izhmash SVDS varianta
Maďarský voják s SVD

Reference

  1. http://www.bdmilitary.com/forum/index.php?showtopic=77756
  2. The Finnish Defence Forces 7.62 TKIV Dragunov

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Puška SVD
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Puška SVD
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace