Prodloužení

Z Multimediaexpo.cz

Prodloužení (anglicky extra time) je nastavený čas k základní hrací době sportovního utkání. Toto nastavení se uplatňuje v případech, kdy utkání skončí nerozhodně, avšak pravidla dané soutěže tento výsledek nedovolují. Délka nastaveného času se v různých sportech liší. Rozdílná může být i v různých fázích sportovní soutěže (například ve finále může být delší než v předchozích fázích turnaje apod.).

Obsah

Příklad fotbal

Tým A hraje ve fotbalové Lize mistrů proti týmu B. Doma tým A vyhraje 2:0 a venku (tedy na hřišti týmu B) prohraje 0:2. Jelikož je celkové skóre shodné (2:2), musí se o vítězi rozhodnout v další fázi, která bude bezprostředně navazovat na utkání hrané na hřišti týmu B. Touto fází bude prodloužení. Pokud se ani v prodloužení nerozhodne, bude se rozhodovat penaltovým rozstřelem.

Prodloužení v ledním hokeji

V ledním hokeji rozlišujeme dva typy prodloužení, takzvanou prodlouženou hru, a samostatné nájezdy na branku soupeře.

Prodloužená hra v ledním hokeji

Pokud skončí utkání v ledním hokeji v normální hrací době nerozhodným výsledkem, hraje se dále, dokud nedá některé mužstvo gól, takzvaná náhlá smrt. Po gólu zápas končí. Délka prodloužení a počet hráčů na hřišti se různí podle ligy, ve které se zápas hraje. Když zápas skončí nerozhodně, pokračuje se dále samostatnými nájezdy na brankáře.

Samostatné nájezdy na brankáře v ledním hokeji

Když o vítězi utkání nerozhodne ani prodloužená hra, pokračuje se v některých soutěžích dále v samostatných nájezdech. Trenér vybere pět hráčů, kteří se snaží nájezdem na branku dát gól. Mužstva se střídají po jednom útoku, když nerozhodne pět nájezdů pokračuje se dál. Samostatné nájezdy se nepoužívají v play - off v severoamerických ligách, namísto toho se hrají dvacetiminutové úseky hry až do vstřelení vítězného gólu. To někdy vede ke kuriózně dlouhým zápasům, rekordem je utkání NHL z 24. března 1936 mezi Detroit Red Wings a Montreal Maroons, které se prodlužovalo šestkrát, a celkový čas prodloužení byl 116 minut a 30 sekund.[1][2] Teoreticky se může hrát utkání nekonečně dlouho.