PCI-Express

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Sběrnice PCI-Express

Sběrnice PCI-Express (známá též jako 3GIO = 3rd Generation I/O) je nová implementace PCI sběrnice, která používá existující programovací návrhy a komunikační standardy, ale je založena na mnohem rychlejší sériové komunikaci. PCI-Express je primárně podporována firmou Intel, která na tomto standardu začala pracovat.

PCI-Express (zkráceně PCI-E) je navržena jen pro použití jako lokální sběrnice. Protože je založena na původním PCI systému, rozšiřující karty a systémy mohou být převedeny na PCI-Express pouze změnou fyzické vrstvy – původní systém může být restartován s podporou PCI-Express a nic nepozná. Vyšší rychlosti sběrnice ji předurčují k použití místo všech existujících interních sběrnic včetně AGP a PCI. Intel si představuje, že jediný řadič PCI-Express komunikující s všemi externími zařízeními by mohl konkurovat řešení pomocí northbridge a southbridge, které je používáno dnes.

Maximální možná propustnost PCIe sběrnice je :

1x – 2,5 Gbps (obousměrný provoz 5 Gbps) - na obrázku prostřední (nejkratší)
4x – 10 Gbps (resp. 20 Gbps) - na obrázku nahoře
8x – 12,8 Gbps (obousměrně 25,6 Gbps)
16x – 25,8 Gbps (obousměrně 51,2 Gbps) - nejdelší 2 sloty na obrázku

PCI-Express však není dost rychlá na to, aby byla použita jako paměťová sběrnice. V tomto ohledu je to výrazná nevýhoda oproti podobnému systému - HyperTransport, který je pro tento účel vhodný. Navíc PCI-Express nenabízí takovou pružnost jako systém InfiniBand, který má srovnatelný výkon, ale může být použit jak pro vnitřní, tak pro vnější sběrnice.

V říjnu 2004 se PCI-Express stává novým standardem pro osobní počítače. High-end grafické karty obou hlavních výrobců (ATI Technologies a nVidia) jsou pomalu a postupně předělávány z AGP na PCI-Express, což nakonec donutilo i ostatní firmy se přizpůsobit.

V lednu 2007 (dnes) se už prodává většina grafických karet výhradně pro PCI-E, a to pro variantu PCI-E 16x. PCI-E 1x a 4x se zatím používají pouze pro zvukové karty, řadiče pevných disků a další "méně viditelný" hardware.

Externí odkazy