Black-Friday-2019-10-Multimediaexpo.png

Motokára

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Závod motokár

Motokára nebo minikára je miniaturní čtyřkolové vozidlo, užívané k závodění nebo jako prostředek adrenalinové relaxace. Motokáry (karting) jsou oblíbenou zábavou nejen v zahraničí, ale také na území České republiky.

Závodit se dá na mnoha úrovních. Je možné si motokáry pronajímat v půjčovnách, dále pak provozovat hobby motokáry (zpravidla starší podvozky a motory po špičkových jezdcích) a nebo jezdit různá republiková, nebo evropská mistrovství. Důležité jsou pouze finance a schopnosti pilotů, kam až se dokáží probojovat.

Obsah

Historie

První motokáry pravděpodobně stavěli během druhé světové války američtí vojáci na evropských leteckých základnách. Primitivní podvozky osazovali motory z pojezdových mechanismů. Technika se do dnešních dní výrazně změnila. Dokonce dnes koketuje i s kosmickými materiály, jako teflon a kevlar.

Vzhled

Čtyři kola, volant s přímým převodem na tyč řízení a vedle řidiče uložený motor který přes řetěz pohání zadní kola. Vzhled motokár dnes definují plasty, kterými je motokára obehnána. Je to největší prostor pro designéry a výrobce jak motokáru odlišit, protože rámy i ostatní komponenty podlehají přísným normám a schválením organizace FIA.

Typy motokár

Motokáry je možno rozdělit podle dosahované rychlosti do několika tříd:

Komplexy v nichž se nacházejí motokárové dráhy se nazývají Kart centra. V České republice se nachází asi největší závodiště v Evropě – Kart centrum Radotín.

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace