Makedonský denár

Z Multimediaexpo.cz


Makedonské denáry

Makedonský denár (makedonsky mакедонскиот Денар) je zákonným platidlem balkánského státu Makedonie. Jeho ISO 4217 kód je MKD. Jedna setina denáru se nazývá 1 deni. Název „denár“ má makedonská měna podobný s několika dalšími měnami států, které v minulosti byly součásní Otomanské říše.

Obsah

Minulost a budoucnost měny

Republika Makedonie (oficiální název česky Bývalá jugoslávská republika Makedonie, anglicky Former Yugoslav Republic of Macedonia, makedonsky Поранешна Југословенска Република Македонија) byla až do vyhlášení nezávislosti v roce 1991 jednou ze šesti socialistických republik Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Společnou měnu Jugoslávie - jugoslávský dinár - užívala Makedonie až do 26. května 1992, kdy zavedla makedonský denár jako nové platidlo v nově nezávislém státě. Makedonský denár byl odvozen od jugoslávského v poměru 1:1. V roce 1993 došlo k měnové reformě, kdy bylo sto "starých" denárů nahrazeno jedním „novým“ denárem. Republika Makedonie má od prosince 2005 oficiální status kandidátské země Evropské unie. Předpokládá se, že do EU vstoupí kolem roku 2015. Jednou z podmínek vstupu kandidátské země do EU je, že na svém území zavede společnou měnu euro. Dá se tedy očekávat, že i makedonský denár bude časem eurem nahrazen.

Mince a bankovky

  • Mince denáru jsou raženy v hodnotách 50 deni, 1, 2, 5, 10 a 50 denárů (denari). Bankovky mají nominální hodnoty 10, 50, 100, 500, 1000 a 5000 denárů (denari).

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Makedonský denár