Kopí

Z Multimediaexpo.cz

Římský voják s kopím

Kopí je chladná bodná zbraň používaná k lovu i boji. Moderní kopí mají většinou kovový hrot na dlouhé tyčové násadě zvané ratiště. Část mezi hrotem a ratištěm se nazývá tulej. Jedná se o jeden z nejstarších druhů zbraně, člověk ji užívá už několik tisíc let.

Vývoj jezdeckého kopí

Kopí v raném středověku měřilo na délku asi 2,5 - 3m a jeho průměr obvykle nepřesahoval 5 cm. Hrot byl listového tvaru, něky opatřen křidélky a byl nasazen na ratiště nedlouhou tulejí. Bylo používáno v první fázi boje muže proti muži a původně je bojovníci používali tak, že je drželi ve vztyčené ruce a bodali pohybem paže vpřed směrem dolů. Tak tomu bylo do 11. století během něhož převládlo technicky náročnější, ale účinnější založení kopí do podpaží pravé ruky. Od druhé poloviny 14. století díky zdokonalení plátové ochrany bojovníka začali jezdci používat delších (3-3,5 m) a masivnějších kopí. V 15. století se zmenšil hrot a dostal kosočtverečný průřez čímž se stal průbojnějším.

Vývoj pěšího kopí

pilum - krátké kopí římských legií. Mělo úzký hrot na dlouhé tuleji, která byla opatřena kloubem. Kopí se proto dalo složit a zasunout při pochodu za štít. Používalo se však přednostně jako oštěp.

Pikenýři s píkami

píka - dlouhé pěší kopí používané v 16. a 17. století. Jeho délka byla až 6 m a bylo opatřeno na opačném konci bodcem umožňujícím zaražení kopí do země. Jednotky bojující touto zbraní se nazývali pikenýři.

Související články

  • oštěp - vrhací zbraň podobná kopí


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kopí
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kopí, píky a oštěpy