Kersko

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Kersko je označení osady, která je součástí obce Hradištko v nymburském okresu. Je známé hlavně díky Bohumilu Hrabalovi, který zde léta žil spolu s 25 polodivokými kočkami.

Obsah

Historie a současnost obce

O odbci Hradištko se zmiňuje už Kosmas ve své kronice Chronica Boemorum. Uvádí, že Hradištko roku 1088 daroval první český král Vratislav II. vyšehradské kapitule. Sousedící tvrz Kří (také Keřsko) bylo od roku 1376 v držení Elišky z Lichtenburka, babičky pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Tuto tvrz zničila mezi roky 1420-1421 Zikmundovo vojsko, Hradištko však zůstalo zachováno. Na místě vypáleného Kří vzniknul rybník, který patřil k největším v rámci poděbradského panství. Po jeho zániku zde vzniklo rozsáhlé polesí. V období první československé republiky se Kerský les dostal do majetku statkáře ze Sadské Josefa Hyrosse. Ten jej v roce 1934 rozparceloval sítí pravoúhlých alejí a pozemky rozprodal soukromníkům k výstavbě rekreačních chat. Aleje byly po vzoru newyorského Manhattanu očíslovány - hlavní kerská avenue (Betonka) má shodně s New Yorkem číslo 5. Dnes se jedná se o lesní vesnici, ve které výrazně převažuje počet rekreačních chat nad budovami pro stálé bydlení. V roce 2006 zde bylo evidováno 362 budov s přiděleným číslem popisným.

Bohumil Hrabal

V Kersku dlouhodobě žil český spisovatel Bohumil Hrabal. Natáčel se zde slavný film Slavnosti sněženek. Hospoda Hájenka, známá z filmu, je stále v provozu.

Pramen sv. Josefa

V Kersku vyvěrá oblíbený minerální pramen sv. Josefa, jehož voda je místními lidmi nazývaná Kerka. Nalézá se při hlavní silnici u restaurace U Pramene.

Pramen

Jedná se o přírodní, tvrdou (pH 6), uhličitou vodu, která patří mezi alkalicko-muriatické, slané, slabě radioaktivní kyselky s lokálně se zvýšeným obsahem sirovodíku a železa. Obsahuje zvýšené hodnoty jódu a lithia. Její stálá teplota je 9°C. Celková mineralizace činí 2,2273 mg/l, volný oxid uhličitý má hodnotu 1,373 mg/l.

Vrt

Vrt je hluboký 89 metrů a byl vytvořen firmou Artesia v roce 1934; v roce 1985 prošel rekonstrukcí, kterou provedla společnost Vodní zdroje Praha, n. p. Vydatnost vrtu je 118 litrů za minutu, doporučený odběr 12 litrů za minutu. Geologie vrtu: kvartér (písek, jílovitý písek, štěrk) – 0–4,2 metrů; spodní turon (šedé slínovce) – 4,2–68 m; cenoman (šedé jemnozrnné pískovce) – 68–78 m; ordvik (černošedá břidlice) – 78–80,6 m. Vrtné průměry: 800 mm – 0–7,5 m; 630 mm – 7,5–8,7 m; 610 mm – 8,7–22,5 m; 495 mm – 22,5–80,6 m.

Kultura v Kersku

Nachází se zde také Lesní ateliér Kuba, kulturní centrum obce, ve kterém se každoročně odehrává řada výstav.

Ochrana přírody

Kersko je obklopeno přírodním parkem Kerský les. Vyskytují se zde dvě Evropsky významné lokality Natura 2000 - Slatinná louka u Velenky a Kerské rybníčky.

Bratři Mašínové

V Kerském lese proběhla část první a druhé odbojové akce Bratří Mašínů. 12. září 1951 zde Ctirad Mašín spolu s Milanem Paumerem svázali majitele taxíkářského auta, které později použili při přepadení policejní stanice v Chlumci nad Cidlinou. 28. září 1951 dojeli všichni tři s ukradenou sanitkou na křižovatku dnešní silnice II/611 a odbočky do Kerska a přivázali zde ke stromům členy posádky sanitního vozu. Ukradený vůz použili při přepadení policejní stanice v Čelákovicích.[1][2]

Reference

Fotogalerie

Externí odkazChybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace