Hospodářský cyklus

Z Multimediaexpo.cz

Hospodářský cyklus je mírně zavádějící, avšak široce používaný pojem vyjadřující kolísání ekonomické aktivity okolo dlouhodobého trendu. Nepravidelné střídání relativního růstu a relativního poklesu je nazýváno cyklem. Toto kolísání je často měřeno pomocí hrubého domácího produktu. Každá ekonomika prochází všemi částmi cyklu, které jsou mnohdy nevyrovnané. Celý hospodářský cyklus trvá 8 - 12 let a poté se opakuje.

Učebnicový hospodářský cyklus obvykle začíná přirozeně velkým hospodářským růstem a rozvojem, nazýváme jej expanze (konjunktura). Druhý stupeň hospodářského cyklu nazýváme vrchol, zde dochází ke zpomalení růstu, výroba se zastavuje. Později se trh nasytí a postupně začne klesat poptávka. Následkem toho se sníží výroba a celkový objem výroby; menší producenti zboží a poskytovatelé služeb zkrachují, nastane třetí fáze cyklu, recese, později deprese a nakonec krize. Během ní se zvětší podíl na trhu přeživším podnikům, které začnou bohatnout a celý koloběh se opět opakuje.

Hospodářské cykly dělíme na monetární (způsobují fluktuace agregátní poptávky) a reálné. Příčiny hospodářského cyklu jsou vnější a vnitřní. Existují 2 teorie vzniku -1)spojuje vývoj s vnitřní nestabilitou ekonomiky, dochází tu ke kolísání agregátní poptávky a k poklesu domácího produktu. V případě příznivé situace vzniká rozvoj. 2) výkyvy nejsou způsobeny velikostí rizika, ale zásahy vlády (např. typy daní).

Související články

Externí odkazy