Golfský proud

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Gulf Stream water temperature.jpg
Golfský proud je zviditelněn oranžovou a žlutou barvou, které naznačují vyšší teplotu než okolní povrch ocánu, který je znázorněn zeleně a modře. Zdroj: NASA
Soubor:Ocean currents 1943 Gulf Stream.jpg
Golfský proud při pobřeží Severní Ameriky

Golfský proud je spolu s jeho severními větvemi – Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud, silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud Atlantského oceánu vznikající v Mexickém zálivu, který opouští Floridským průlivem a sleduje pobřeží Severní Ameriky k ostrovu Newfoundland, kde se odchyluje od pevniny a přechází přes Atlantský oceán. Přibližně na 40° s. š. a 30° z. d. se rozděluje na dvě větve, severní proud míří k severní Evropě a jižní se obrací k západnímu pobřeží Afriky.

Větve proudění Golfského proudu

Golfský proud ovllivňuje podnebí východního pobřeží Severní Ameriky a od Floridy po Newfoundland, a západní pobřeží Evropy. Na Golfský proud má vliv stav a proudění v atmosféře, které mění rychlost proudu a je v přímé i nepřímé interakci s proudem – Severoatlantická oscilace. Golfský proud je také součástí termohalinní cirkulace probíhající v oceánském bazénu.

Evropská větev Golfského proudu, nazývaná Severoatlantický proud, zmírňuje v západní Evropě (obzvláště pak na severu) zimy, které jsou tak teplejší než na jiných místech Země, byť tato místa mají stejnou zeměpisnou šířku.

Například v lednu činí rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím Norska a severními částmi Kanady přibližně 30 °C.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Golfský proud