Dozorčí rada

Z Multimediaexpo.cz

Dozorčí rada je kolektivní orgán právnické osoby, který má převážně kontrolní pravomoci vůči orgánu, který subjekt řídí či který má obchodní vedení. Podle českého práva se zřizuje zejména u kapitálových obchodních společností (akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným) a dále u různých jiných subjektů, pokud tak určuje zvláštní zákon nebo zakladatelský dokument (např. státní podnik, veřejná výzkumná instituce, zájmové sdružení právnických osob, nadace, nadační fond apod.).

Dozorčí rada akciové společnosti

V akciové společnosti se podle obchodního zákoníku dozorčí rada povinně zřizuje jako orgán s kontrolními pravomocemi a výjimečně i s pravomocemi řídícími a jednatelskými. Musí mít nejméně tři členy (fyzické osoby), kteří si ze svého středu volí předsedu. Vyšší počet členů musí být dělitelný třemi. Členy dozorčí rady volí valná hromada na funkční období určené stanovami, nejdéle však pět let. Má-li akciová společnost alespoň 51 zaměstnance, volí zaměstnanci nejméně třetinu členů dozorčí rady, stanovy mohou určit, že volí až polovinu členů. Stanovy rovněž mohou zakotvit volbu části dozorčí rady zaměstnanci i u akciových společností s méně než 51 zaměstnancem. Členství v dozorčí radě je neslučitelné s funkcí člena představenstva, likvidátora, nuceného správce, vedoucího odštěpného závodu, prokuristy a všech dalších osob oprávněných podle zápisu v obchodním rejstříku jednat jménem akciové společnosti. Pro členy dozorčí rady platí zákaz konkurence, svoji funkci musí vykonávat s péčí řádného hospodáře. Dozorčí rada dohlíží na výkon působnosti představenstva a uskutečňování podnikatelské činnosti společnosti. Její členové jsou oprávněni nahlížet do všech dokladů a záznamů o podnikatelské činnosti, kontrolují řádné vedení účetních záznamů a zda je uskutečňovaná podnikatelská činnost v souladu s právními předpisy, stanovami a pokyny valné hromady. Dále dozorčí rada přezkoumává účetní závěrky a návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty, po přezkoumání předkládá své vyjádření valné hromadě. Členové dozorčí rady se účastní valné hromady, kterou musí seznámit s výsledky své kontrolní činnosti. Pokud to vyžadují zájmy společnosti může svolat valnou hromadu a navrhovat jí přijetí potřebných opatření. Pro řízení před soudem nebo jinými orgány, která jsou vedena proti členovi představenstva, dozorčí rada určí svého člena, který zastupuje společnost.

Dozorčí rada společnosti s ručením omezeným

Ve společnosti s ručením omezeným je podle obchodního zákoníku dozorčí rada fakultativním orgánem, zřizuje se pouze tehdy, pokud to stanoví společenská smlouva. Dozorčí rada je volena valnou hromadou a dohlíží na činnost jednatelů. Funkce člena dozorčí rady je neslučitelná s funkcí jednatele. Členové dozorčí rady jsou také oprávněni účastnit se valné hromady a pokud to vyžadují zájmy společnosti, tak ji i svolat, a musí jim být uděleno slovo, kdykoli o to požádají. Kontrolní působnost dozorčí rady je jinak obdobná jako u akciové společnost, obdobná jsou i oprávnění a povinnosti členů dozorčí rady. www.governance.cz

Literatura

  • S. Černá, Obchodní právo 3. Akciová společnost. Praha 2006.
  • J. Dědič a kol., Akciové společnosti. Praha 2007
  • J. Klírová, "Corporate governance - správa a řízení společností". Managementpress 2002
  • P. Kavalíř, "Hodnocení corporate governance v České republice". VŠEM 2005