Boston

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Boston je hlavní město amerického státu Massachusetts, největší město Nové Anglie a významný přístav. S téměř 7,5 miliony obyvatel v metropolitní oblasti je pátou největší metropolitní oblastí v USA. Je jedním z nejstarších a kulturně nejvýznamnějších měst Spojených států, střediskem vysokoškolského vzdělávání, zdravotnictví a kulturního života. Koná se zde plno atraktivních sportovních utkání.

Obsah

Historie

Boston byl založen 17. září 1630 puritánskými kolonisty z Anglie. Odehrálo se zde několik významných událostí, jako třeba Bostonské pití čaje v roce 1773 a první bitvy americké revoluce. Boston byl přístavní a obchodní město, ale v průběhu 19. století se stal jedním z největších středisek průmyslu, zejména textilního, sklářského a kožedělného. Původně malá plocha poloostrova, kde stálo historické město, se do roku 1900 ztrojnásobila zavážením močálů a mělčin a město se rozšířilo na jih i na západ a téměř splynulo se sousedním Cambridge a dalšími obcemi. Původně anglické obyvatelstvo doplnili nejprve Irové a Italové, později imigranti z celého světa. Město se stalo velkým uzlem husté želeniční sítě, vznikly zde první mrakodrapy a roku 1897 zde zahájilo provoz první metro v USA.

Během 20. století se ale průmysl začal stěhovat za levnější pracovní silou a město se orientovalo na obchod, bankovnictví, školství, zdravotnictví a technologie. Spolu se službami a státní správou tvoří dnes přes 70% ekonomiky města. Významnou složku tvoří také turisté, které přitahují slavná divadla, muzea a galerie.

Poloha a podnebí

Boston, Old State House

Boston leží v ploché krajině při členitém ústí řeky Charles, která tvoří jeho severní hranici a odděluje Boston od Cambridge. Východní hranicí je Atlantický oceán, v němž je při ústí řeky řada ostrovů. Téměř polovinu rozlohy města tvoří vodní plochy (106 km2). Na jednom z ostrovů je letiště Logan airport. Původní pahorky byly z velké části odbagrovány na zaplnění močálů a mělčin, na nichž vyrostla podstatná část dnešního města. Jen Beacon Hill, kde stojí i budova parlamentu (State house), zůstal jako zčásti historická rezervace. Ač leží poměrně jižně (asi jako Řím) a na břehu Atlantiku, má Boston dosti drsné podnebí s množstvím sněhu v zimě a s horkými letními měsíci. Mořské pobřeží je většinou zastavěno přístavními a jinými budovami, pěkné pláže jsou na severu ve Wonderland a jižně směrem ke Cape Cod.

Demografie

Počet obyvatel Bostonu činil roku 1800 asi 25 tisíc, po celé 19. století prudce rostl až na 670 tisíc v roce 1910 a roku 1950 dosáhl maxima 800 tisíc. Od té doby klesal až na 560 tisíc v roce 1980 a od té doby opět mírně roste, zejména díky přistěhovalectví. Průměrný roční příjem na osobu činil v roce 2000 přes 23 tisíc USD, na domácnost skoro 40 tisíc, ale přes 25 % lidí pod 18 let a 18 % lidí nad 65 let žilo pod hranicí chudoby.

Boston, panoráma od moře

Rasové složení:[1]

Pokud jde o etnické složení, tvoří největší skupinu lidé irského původu (15,8 %), hispánci čili latinos 15,4 %, Italové 8,3 % a 6,4 % obyvatelstva pochází z karibské oblasti, zejména z Haiti.

Doprava

Boston, most J. P. Zakima (2008)

Boston má velké mezinárodní letiště Logan Airport (27 mil. cestujících ročně) se čtyřmi terminály, ležící na ostrově a s dobrým spojením městskou dopravou. Páteří městské dopravy je metro a podpovrchová tramvaj, která mimo centrum jede po povrchu. Červená, modrá, oranžová a zelená linka se setkávají v centru, zelená směrem na západ a červená směrem na jih se dělí do několika větví. Spolu s desítkami autobusových linek tvoří systém MBTA s jednotnými jízdenkami a možností přestupu, týdenní jízdenka s neomezeným počtem jízd stojí 15 USD. V oblasti přístavu funguje několik lodních linek MBTA. Na tuto městskou dopravu navazuje asi tucet příměstských železničních tratí s poměrně slabým provozem a o něco hustší autobusová síť. Tyto linky jsou soustředěny do dvou hlavních nádraží, South Station a North Station, mezi nimiž leží vlastní centrum města a odkud jedou také dálkové železniční i autobusové spoje. Obě nádraží jsou na linkách metra a South station má přímé autobusové spojení na letiště.

Vzdělávání

Boston je tradičním střediskem vysokých škol, vědy a výzkumu a na téměř 100 vysokých školách zde studuje přes 250 tisíc studentů. V Bostonu samém jsou to především Boston University, Northeastern University, University of Massachusetts, Boston College a řada hudebních a uměleckých škol. Do města zasahuji prestižní univerzity ze sousedního Cambridge (Harvard University a Massachusetts Institute of Technology) a v okolí Bostonu je ještě řada dalších (Tufts University, Brandeis University aj.).

Kultura

Boston, parlament
Boston, katedrála sv. Kříže

Boston má řadu slavných divadel, působí zde Boston Symphony Orchestra a mnoho dalších těles. Turistickým lákadlem jsou galerie a muzea, zejména největší z nich, Museum of Fine Arts. Následující návštěvní hodiny a vstupné platí na začátku roku 2009.

Sport

Boston je především baseballové město. Tým Boston Red Sox patří každý rok k favoritům soutěže. Svá domácí utkání hrají ve Fenway Parku, který je vedle Kenmore Square. Stadion Fenway Park byl postaven v roce 1912 a patří vůbec k nejstarším sportovním stadionům ve Spojených Státech. Dalším sportem tohoto města je lední hokej. Místní klub Boston Bruins nepatří mezi nejlepší v NHL, jelikož není každým rokem účastník playoff. Domácí utkání hrají na stadionu TD Banknorth Garden, který byl postaven v roce 1993. Bruins patří mezi Super Six, tedy týmy, které NHL založily. Hraje se zde také basketbal. Boston Celtics hrají NBA od roku 1946 a soutěž vyhrály celkem 19 krát, naposledy v roce 2008. Americký fotbal je v Bostonu trošku v pozadí, neboť tým nesídlí ve městě, přesněji v Foxboro. Místní tým New England Patriot vyhrál celkem 3 krát NFL, naposledy v roce 2004. Významnou událostí je také Bostonský maraton a mezinárodní podzimní regata na řece Charles.

Panorama

Panorama Bostonu
Boston, večerní panoráma přes řeku Charles (z Cambridge)


Partnerská města

Galerie

Související články

Reference

  1. Podle: United States Census Bureau, odhady z roku 2005

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Boston
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Boston
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace