Arabské moře

Z Multimediaexpo.cz

Plankton v Arabském moři

Arabské moře (arabsky بحر العرب Bahr al-cArab, persky دریای عرب Daryā-ye cArab, urdsky بحیرہ عرب Bahīrah cArab, anglicky Arabian Sea, hindsky अरब सागर Arab sāgar, gudžarátsky અરબ સાગર Arab sāgar, maráthsky अरबी समुद्र Arabī samudra, konkánsky ओरबि दोरिया Ōrabi dōriyā, kannadsky ಅರಬ್ಬೀ ಸಮುದ್ರ Arabbī samudra, malajálamsky അറബിക്കടല്‍ Arabikkatal) je severozápadní částí Indického oceánu. Od západu k východu měří asi 2 400 km široké a jeho maximální hloubka je 4 652 m.

Obsah

Geografická charakteristika

Pohled na Arabské moře nedaleko indického města Kannur

Moře je ohraničené na východě Indií, na severu Pákistánem a částečně Íránem a na západě Arabským poloostrovem — tedy Ománem a Jemenem. Afriky se Arabské moře dotýká v Somálsku. Jižní hranice se dá položit mezi severovýchodním cípem Somálska a jižním koncem Indie.

Z Arabského moře vybíhají dva velké zálivy, Adenský a Ománský. Adenský záliv je průlivem Bab-al-Mandab spojen s Rudým mořem a Ománský Hormuzským průlivemPerským zálivem. Na indickém pobřeží jsou menší zálivy Kambajský a Kačský. Ostrovů je v Arabském moři málo. Na západě leží souostroví Sokotra a na východě Lakadivy a částečně i Maledivy.

Nejvýznamnějšími přítoky jsou Šatt al-Arab (jak se jmenuje společná řeka od soutoku EufratuTigrisem po Perský záliv) a Indus.

Historie a význam

Obchodní cesty spojující Blízký východ, východní Afriku, Indii a dále jihovýchodní Asii a Čínu vedly přes Arabské moře již od starověku. Při plavbách se využívalo monzunů. Hlavní obchodní cesta je dnes zejména ta z Perského zálivu, odkud se vyváží ropa. Další důležité spojení vede přes Arabské moře z Rudého moře k Indii.

Významné přístavy

Nejvýznamnějšími městy na pobřeží Arabského města jsou Bombaj, Surat, Goa, Mangalore a Kochi v Indii, Karáčí a Gwadar v Pákistánu a Aden v Jemenu.

Externí odkazy