Apple Lisa

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Apple Lisa 1 (2008)
Apple Lisa 2 (2011)

Apple Lisa byl revoluční osobní počítač, jehož návrh vznikl ve firmě Apple Computer v roce 1978. Celý projekt se přitom pomalu měnil v komplexní návrh velmi silného osobního počítače s revolučním grafickým uživatelským rozhraním, který byl primárně cílen na bohatší obchodní zákazníky. Kolem roku 1982 byl však Steve Jobs přinucen vystoupit z projektu Lisa a tak se místo toho připojil k projektu prvního Apple Macintoshe. Navzdory rozšířenému mýtu nebyl Macintosh přímým potomkem Lisy, ačkoliv je na řadě prvků vidět jejich zřejmá příbuznost.

Obsah

Hardware

Lisa byla poprvé uvedena na trh 19. ledna 1983 za cenu 9 995 USD. Byl to první komerční osobní počítač s grafickým uživatelským rozhraním a první myší. Používal kvalitní 16/32-bitový procesor Motorola 68000 / 5 MHz a obsahoval tehdy neuvěřitelný 1 MB RAM. První Lisa měla dvě disketové mechaniky 5.25" a volitelně externí pevný disk Apple ProFile o velikosti 5 MB (původně určený pro Apple III). Pozdější modely Lisy 2 používaly jednu disketovou mechaniku 3.5" a volitelný interní pevný disk o velikosti 5 nebo 10 MB.

Komerční fiasko

Lisa byla pro Apple komerčním fiaskem. Potenciální zákazníci z obchodních kruhů dávali přednost výrazně lacinějšímu, ale také méně výkonnému IBM PC. Asi posledním hřebíkem do rakve Lisy bylo představení Macintoshe v roce 1984, který měl také grafické uživatelské rozhraní a myš, ale za čtvrtinovou cenu (2 495 USD). Ačkoliv se na trh dostaly ještě další dvě verze Lisy (Lisa 2 a Macintosh XL), Lisa se přestala vyrábět během srpna 1986.

V čase, kdy naprostá většina počítačů na trhu obsahovala 64 KB RAM, největší část ceny Lisy tvořila právě operační paměť o velikosti 1 MB. Přitom většina osobních počítačů se začala dodávat s 1 MB RAM až na konci osmdesátých let 20. století.

YouTube

Tech : Apple Lisa {25 Years Later} (anglicky)
Apple Macintosh XL versus Apple Lisa 2 (anglicky)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Apple Lisa
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace