Aleppo

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Dominanty města Aleppo

Aleppo (arab. حلب Halab, tur. Haleb, ve starověku Beroea) je město v severozápadní Sýrii, 50 km na jih od tureckých hranic. Aleppo má 1,8 miliónu obyvatel (2008). Aleppo je současně hlavním městem Gouverments Aleppo. Většinu obyvatelstva tvoří Arabové a Kurdové, dále pak Turci a Arméni. 15–20 % obyvatelstva jsou křesťané různých vyznání.

Aleppo je jedno z nejstarších měst Blízkého Východu, obchodní a dopravní centrum. V Aleppu se nachází mezinárodní letiště, je to křižovatka železničních tratí. Dominantou města je citadela nedaleko arabského tržiště.

Starověká část města je od roku 1986 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Obsah

Dějiny

Aleppo je jedno z nejstarších dosud existujících měst nejen Blízkého Východu, ale na celém světě. Po dlouhou dobu svého trvání bylo významným obchodním a dopravním centrem. Historie města sahá až do 2. tisíciletí př. n. l. Postupně jej ovládali Chetité, Asyřané, Řekové a Římané.

V roce 637 n. l. bylo Aleppo dobyto Araby a v roce 1260 dokonce Mongoly. Součástí Syrské arabské republiky je od roku 1924. Od nejstarších dob je považováno za významné centrum vzdělanosti a politické správy. V aleppské synagóze se dochoval jeden z význačných rukopisů hebrejského Tanachu, opatřený masoretskou punktací, jenž je známý jako Aleppský kodex.[1]

Z doby řecké nadvlády máme zprávu o zvláštním způsobu, jak se zde prováděly popravy. Odsouzenci byli údajně shazováni z věže, jež byla „padesát loket vysoká, naplněná popelem. Z jejího kruhového vrcholu bylo možno odevšad shazovat odsouzence do popela“ (2. kniha Makabejská 13:5).[2]

Starověká část města je od roku 1986 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Galerie

Občanská válka

Město je neustále systematicky ničeno během právě probíhající syrské občanské války.

Ze slavných památek byl v roce 2012 zničen například minaret Umajjovské mešity.

Ještě na konci května 2016 panovala v Aleppu patová vojenská situace. Síla syrských vládních jednotek a zrůdných islamistů byla víceméně vyrovnaná. K městu se navíc ze severu (částečně i jihu) stahovaly další síly zrůdných islamistů.

7. června 2016 však Sergej Lavrov ohlásil, že ruská letadla zahájí leteckou kampaň v Aleppu (a těsném okolí) s cílem masivně podpořit syrské vládní jednotky.

20. července 2016 se podařilo syrským vládním jednotkám definitivně uzavřít klíčovou silnici Castello Road, která byla životně důležitá pro zásobování velkého prstence islamistů v severním Aleppu.

26. července 2016 se již obrana vyčerpaných islamistů začala definitivně hroutit. Syrská armáda obsadila na severu celý Castello Complex a ještě více upevnila svou kontrolu silnice Castello Road.

28. červenec 2016 byl ve znamení velkého vítězství Syrské armády. Po zoufalých útocích islamistů došlo ke kompletnímu osvobození distriktu Bani Zeid.

Panorama

Panorama krásného Aleppa
Panorama Aleppa v krásných mírových časech (duben 2010)


YouTube

Why The Battle for Aleppo Is So Long and So Important
Front Line Report – Aleppo July 28th 2016
Velké vítězství Syrské armády


International Military Review – Syria, June 7, 2016
Aleppo Syria 2009 – streets before Civil War


Reference

  1. BIČ, Miloš. Ze světa Starého zákona II. Praha : Kalich, 1989. S. 523.  
  2. BIČ, Miloš. Apokryfy zvané též knihy deuterokanonické nebo nekanonické. Praha : Kalich, 1985. S. 352.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aleppo
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aleppo
Syria   Syrské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Starověká část Damašku • Starověká část Bosry • Palmýra • Aleppo • Krak des Chevaliers a Saladinova citadelaStarobylé vesnice v severní Sýrii

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace