Black-Friday-2019-10-Multimediaexpo.png

ASUS Eee PC

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Asus Eee PC 900 a 901
Asus Eee PC
VýrobceASUSTeK Computer Incorporated
TypNetbook
UvedeníŘíjen, 2007
Operační systém Linux, Windows XP
Eee PC a XO-1 (2002)

ASUS Eee PC je netbook pocházející od firmy Asus. V době svého představení byl revoluční svou kombinací nízké váhy, operačním systémem Linux, SSD diskem a relativně nízkou cenou.

Podle Asusu je název Eee odvozen "od tří E" , zkratky reklamního sloganu pro přístroj : "Easy to learn, Easy to work, Easy to play".

Ve Velké Británii je ASUS Eee PC prodáván také jako RM Asus Minibook firmou RM.

Obsah

Modely

ASUS své produkty této řady dělí na:

Technické vybavení

Obrazovka

Řada Eee PC 700 disponuje 7 (178 mm) palcovou verzí displeje, který má rozlišení 800 x 480 pixelů. Obrazovka nezabírá celou plochu víka, po stranách sou umístěny reproduktory a navrchu je volitelně umístěna webkamera.

Řada Eee PC 900 přinesla 8,9 (226 mm) palců velký displej s rozlišením 1024 x 600 pixelů zabírající prakticky celou plochu víka.

Řada Eee PC 1000 je vybavena displejem velikosti 10 palců (254 mm) nebo 10,2 (259 mm).

Paměť RAM

U 4 GB a 8 GB Eee modelů jsou použity standardní SO-DIMM moduly PC 533/667 MHz DDR2 s možností výměny. Hardware podporuje až 4 GB, ale předinstalovány Xandros z řady 700 podporuje pouze maximálně 1 GB.

Ukládání dat

Eee PC používá pevný disk SSD nebo klasický pevný disk 2,5" s rozhraním S-ATA. SSD disk má nižší spotřebu energie a je nehlučný. V 2 GB a 4 GB verzi jsou pro snížení nákladů SSD umístěny přímo na základní desce počítače.

V 8 GB modelu je SSD karta připojena přes interní PCI Express Mini Card konektor.

Řada Eee 900 přichází s 8 GB nebo 16 GB odnímatelným PCI Express Mini SSD modulem, další čtyři 1 GB moduly jsou připájené na desce. Velikost tohoto SSD je závislá na použitém operačním systému (linuxová může díky nižším nákladům na systém mít větší disk). Verze s Windows XP se dodává SSD o kapacitě 8 GB a s Linuxovou verzí SSD o kapacitě 16 GB.

Řade Eee 1000 je osazena klasickým 2,5" pevným diskem s rozhraním SATA a kapacitou 160 GB.

Rozměry a hmotnost

Rozměry

Hmotnost

Software

Jsou nabízeny modely s operačním systémem Windows XP Home nebo GNU/Linux:

Windows verze je dodávána spolu s předinstalovaným kancelářským balíkem StarOffice a Microsoft Works. Dále obsahuje například program Power DVD, EEE Storage, Skype a další.

Linuxová verze využívá upravenou komerční distribuci Xandros se záložkami a IceWM jako window managerem.

Dodávaný software je například OpenOffice.org, Mozilla Firefox, Skype, Tux Paint, E-mail a internetové aplikace jako Google Docs.

Ovladače pro ACPI a bezdrátové zařízení dodané s Xandrosem jsou licencovány pod GPL a dodávány s produktem v ZIP souboru, nicméně bylo zjištěno, že malá část uvolněna nebyla [1], což ztěžovalo použití jiných linuxových distribucí. Asus následně požádal o identifikaci chybějících kódů a následně je uvolnil [2]. Dále zveřejnili jejich upravenou verzi linuxového kernelu Busyboxu.

Pro instalaci dalšího softwaru z repozitářů může být použit Synaptic Package Manage a apt-get, nicméně byla zpozorována občasná nekompatibilita s tradičními balíčky pro Debian a neupravený Xandros.

Kompatibilní operační systémy

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
ASUS Eee PC
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
ASUS Eee PC
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace