Šaría

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Šaría (arabsky شريعة‎) je systém islámského náboženského práva. Znamená „cestu“ nebo „stezku ke zdroji vody“. Je to právní rámec, který reguluje některé veřejné i soukromé aspekty života lidí žijících v právním systému založeném na muslimských principech. Šaría se zabývá běžnými záležitostmi života včetně politiky, ekonomie, bankovnictví, obchodu, smluv, rodiny, sexuality, hygieny a sociálních věcí. Je třeba si uvědomit, že šaría není nějaký jasně kodifikovaný zákoník, ale spíše typ právního systému založeného na islámských náboženských textech. Vyskytuje se ve vícero pojetích, které se od sebe někdy i podstatně odlišují.

Šaría v současném světě

Největší islámské země jako Indonésie, Bangladéš nebo Pákistán mají vysoce sekularizovanou ústavu a právní systém pouze s některými pozůstatky v rodinném právu. V Turecku je ústava oficiálně sekularizovaná. V Indii a na Filipínách, které však nepatří mezi státy s převládajícím islámem, mají dva druhy zákonů, islámské a sekulární (zejména v oblasti rodinného práva).

Většina zemí na blízkém východě udržuje duální systém sekulárních a náboženských soudů, přičemž náboženské soudy řeší převážně otázky manželství a dědictví. Saudská Arábie a Írán udržují Šariu jako jediný pramen práva, včetně náboženské policie, kontrolující dodržování zásad daných tímto systémem. V roce 2009 schválili zavedení šarii na celém území Somálska poslanci v Mogadišu ve snaze oslabit povstalce, kteří obviňovali vládu, že není dostatečně náboženská[1].

Reference

  1. ČTK. Somálsko schválilo zavedení šaríi. MF Dnes, duben 2009, čís. 20. dubna 2009, s. A6.  

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace